Kalendārs

29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
Lapa aktualizēta: 08.12.2014 Uz sākumu » Kopīgā informācija » Jautājumi un atbildes

Jautājumi un atbildes

Pirms interesējošā jautājuma uzdošanas lūdzam iepazīties ar VIAA funkcijām un darba uzdevumiem, jau iepriekš uzdotajiem jautājumiem un sniegtajām atbildēm, kā arī citu aktuālo informāciju mājas lapas sadaļās!

Ja vēlaties iegūt izsmeļošu informāciju par izglītības iespējām Latvijā, lūdzam apmeklēt nacionālo izglītības iespēju datu bāzi NIID.LV, kur varēsiet uzdot interesējošos jautājumus e-konsultantam.

Savukārt, lai uzzinātu par studiju iespējām Eiropā, apmeklējiet sadaļu Karjeras atbalsts -> Studiju ceļvedis Eiropā.

Par darba iespējām Eiropā sazinieties ar EURES konsultantiem http://www.nva.gov.lv

VIAA patur tiesības neatbildēt uz jautājumiem, kas nav mūsu kompetencē, kā arī uz jautājumiem, uz kuriem jau ir sniegta atbilde šajā vai biežāk uzdoto jautājumu sadaļās. Vēršam uzmanību, ka iesūtītie jautājumi var tikt publiskoti kopā ar atbildi, neprasot papildu atļauju.

Uzdod savu jautājumu

Šī ir pretspamu aizsardzība. Lai pabeigtu iesūtīt savu jautājumu, lūdzu, ierakstiet divus baltajā laukumā redzamos vārdus. Vairāk informācijas.

26.01.2015 Izglītības iespējas Eiropā

Labdien! Vasarā ar ģimeni taisamies brauk uz Lielbritāniju. Mums meita mācās 11. klasē. Vēlamies uzgaidīt līdz mācību gada beigām un tad izbraukt. Kādi dokumentu jāņem no skolas, lai iestātos kādā no koledžām? Pēc 11. klases nav ne atestāta, ne sekmju izraksta. Kā mūsu skolas atzīmes (1-10 balles) piemērot britu vērtēšanas sistēmai (A*-F leveli)?

Lai noskaidrotu, kādi dokumenti būs jāiesniedz, stājoties Lielbritānijas koledžā, vēlams sazināties ar konkrēto mācību iestādi. Apvienotajā Karalistē koledžas ir tiesīgas pašas izvirzīt iestāšanās nosacījumus. Mācību iestādes var meklēt jaunās dzīvesvietas pašvaldības mājaslapā. Lai atrastu pašvaldības mājaslapu,  ievadiet dzīves vietas pasta indeksu Apvienotās Karalistes valdības mājaslapas pašvaldību meklētājā.

Apvienotajā Karalistē sekmju vērtēšanai izmanto sešu punktu sistēmu: A*, A, B, C, D, E. Atzīme „U” ir neapmierinoša (0 punkti). Piesakot meitu koledžā, varat norādīt uz Latvijas Akadēmiskās informācijas centra skaidrojumiem par Latvijas izglītības vērtēšanas sistēmu (angļu valodā).

Informācija par Apvienotās Karalistes vidējās izglītības struktūru -  AS- un A-levels atrodama šeit.

Ieteikumi par A-level priekšmetu izvēli atrodami šeit.

Ja ir neskaidrības vai vajadzīgs padoms, ir iespējams sazināties ar Lielbritānijas Nacionālo karjeras atbalsta dienestu: https://nationalcareersservice.direct.gov.uk/aboutus/contactus/Pages/youngperson.aspx

26.12.2014 Citi

Vai es varētu pabeigt vidusskolu ASV, respektīvi, mācīties ASV vidusskolā 12. klasē un tur saņemt atestātu un pēc tam iestāties kādā universitātē/koledžā ASV? Vai arī man šis 12. mācību gads būtu jāatkārto Latvijā?

(Atbildes sagatavošanai saņemta konsultācija no ASV studiju informācijas centra EducationUSA) Ja sekmīgi mācīsities ASV vidusskolā 12. klasē, būs iespējams pieteikties studijām ASV augstākās izglītības iestādē, neatkārtojot 12. klasi Latvijā. Lai pieteiktos augstskolā, bez atestāta par 12. klases pabeigšanu, ir nepieciešams kārtot SAT un TOEFL testus (parasti 12. klases vidū).

Pieteikšanās process ASV augstskolās ir diezgan sarežģīts. Ieskatu šajā procesā var gūt EducationUSA mājaslapā: http://educationusa.lv/study-in-the-usa/undergraduate.

Būtu ieteicams apmeklēt EducationUSA centra bezmaksas semināru, kurā pieteikšanās kārtību sīki izskaidro. Informācija par semināriem atrodama šeit: http://educationusa.lv/events

06.12.2014 EEZ/Norvēģijas finanšu instruments

Vai EEZ un Norvēģijas finanšu instrumentam ir plānots arī nākamais periods? Apsveru iespēju doties apmaiņas programmā uz 6 mēnešiem uz Bergenu, Nowegian School of Economics. Sakiet, vai ir vēl kāda iespēja saņemt finansiālu atbalstu šim mērķim?

Aģentūra ir izsludinājusi konkursu EEZ un NFI Stipendiju aktivitātes PROJEKTU konkursu 2015/2016 gadam š.g. novembra beigās, bet konkursā piedalās augstskolas (nevis studenti), kas pēc finansējuma iegūšanas konkursā rīkos iekšēju konkursu uz šo stipendiju piešķiršanu. Diemžēl privātpersona nevar pieteikties stipendijām pie mums, tas tiek darīts tikai caur Augstākās izglītības iestādi, kas rīko konkursu uz šīm stipendijām.

Aktivitātē var piedalīties valsts atzītas augstākās izglītības iestādes no Latvijas un Islandes, Norvēģijas un Lihtenšteinas, kurām ir derīgas Erasmus Augstākās izglītības harta (www.viaa.gov.lv). Jums kā studentam ir jāvēršas Jūsu augstskolā, piemēram, ārvalstu stipendiju nodaļā, un jājautā par studēšanas iespējām ārvalstīs vai stipendijām, piemēram, par EEZ un NFI, ERASMUS+ programmas stipendijām u.tml.

05.10.2014 Comenius

Labdien, Vēlos pieteikties Comenius projekta pedagogu individuālajai mobilitātei - pilnveides kursiem. Kur to var izdarīt un kā tas notiek? Kur var apskatīt pieteikšanās termiņus?

Profesionālā pilnveide pedagogiem jaunajā Erasmus+ programmā tiek turpināta citādā formātā nekā Mūžizglītības programmā, kā skolas mobilitātes projekti. Šajā aktivitātē skolu sektorā projektus var iesniegt visas skolas no pirmsskolas līdz vidusskolai, kurās tiek īstenotas vispārizglītojošās programmas. Katru gadu mobilitātes projektiem tiek plānots 1 projektu iesniegšanas termiņš un šogad tas bija 24. marts. Projektu ilgums ir 1 vai 2 gadi. Šobrīd no Eiropas Komisijas tiek gaidīts jaunais konkursa sludinājums 2015, kurā būs noteikti arī projektu iesniegšanas termiņi. 2015. gada mobilitātes projektus varēs sākt īstenot no 2015. gada 1. jūnija. Sekojiet līdzi jaunumiem VIAA mājaslapā un palasiet jau ievietoto informāciju par mobilitātes projektiem. Pēc konkursa izsludināšanas organizēsim arī informatīvos seminārus.

 

22.09.2014 Izglītības iespējas Latvijā

Labdien! Pagarināta pieteikšanās bezmaksas profesionālās izglītības programmās. Kā var pieteikties?

Atbildes uz visiem jautājumiem var iegūt šeit: http://www.niid.lv/e-konsultacijas.

06.08.2014 Erasmus+

Vēlos uzzināt, vai šobrīd augstskolām pieejami atvērti projektu konkursi Erasmus + un Žana Monē programmas ietvaros. Iepriekš bija informācija, ka šādi projektu konkursi būs izsludināti un pieteikumu iesniegšanas termiņš būs oktobrī.

Nākamo projektu pieteikumu konkursu Erasmus+ ietvaros Eiropas Komisija plāno izsludināt 2014. gada rudenī, iespējams, ka tas būs jau septembra mēnesī. Par projektu pieteikumu iesniegšanas termiņiem informācija būs pieejama kopā ar konkursa izsludināšanas dokumentiem.

Informācijai par turpmākajiem izsludinātajiem projektu atlases konkursiem Erasmus+ ietvaros aicinām sekot līdzi VIAA mājaslapā. To ērti izdarīt, piesakoties iknedēļas VIAA mājaslapas jaunumu saņemšanai Jūsu e-pastā - http://viaa.gov.lv/lat/ki/newsletter/.

11.07.2014 Erasmus+

Labdien! Vai ir kādi jaunumi par plānoto Erasmus+ maģistra studiju kredītu programmu? Lasīju, ka ir plānots šo programmu atvērt šī gada jūlijā.

Šobrīd plānots, ka Eiropas Komisijas galvotais kredīts maģistrantūras studijām studentiem būs pieejams sākot no 2015./2016. akadēmiskā gada. Lūdzam sekot oficiālajai informācijai Eiropas Komisijas un VIAA mājas lapā.

10.07.2014 Izglītības iespējas Latvijā

Esmu pabeigusi astoņas klases Latvijā, tad devos uz Norvēģiju, kur pabeidzu  9. un 10. klasi, kā arī iesāku 1. kursu. Esmu sapratusi, ka Norvēģija nav mana īstā vieta, tāpēc vēlos atgriezties Latvijā. Man ir jautājums- ja es atgriežos Latvijā, tad man ir jābeidz 9. klase vakarskolā (jo man 18 gadi), vai tomēr tie 3 gadi Norvēģijā skaitās un varu uzskatīt, ka esmu beigusi vidusskolu?

Saskaņā ar spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem, bērniem un jauniešiem nav šķēršļu pamatizglītības un vispārējās vidējās izglītības posmā pāriet no skolas ārzemēs uz skolu Latvijā un otrādi. Šos procesus regulē MK 2012. gada 28. februāra noteikumi Nr.149 "Noteikumi par kārtību, kādā izglītojamie tiek uzņemti vispārējās izglītības iestādēs un atskaitīti no tām, un obligātajām prasībām pārcelšanai uz nākamo klasi".

Atbilstoši noteiktajai kārtībai skolas direktoram izglītības iestādē ir obligāti jāuzņem skolēns, kurš mācījies ārvalstīs, paturot tiesības pieprasīt dokumentu, kas apliecina ārvalstīs apgūto mācību saturu un mācību sasniegumu vērtējumu. Nepieciešamības gadījumā skola var pārbaudīt bērna zināšanas, lai pieņemtu lēmumu, kurā klasē bērnu uzņemt. Vienojoties ar bērna vecākiem, skola var noteikt papildu pasākumus, kas veicami bērna sekmīgas izglītības turpināšanai Latvijā, piemēram, individuālas konsultācijas. Jāņem vērā, ka uzņemšanai vidusskolā, izglītības iestāde var rīkot iestājpārbaudījumus, saskaņojot ar dibinātāju. Tas attiecas gan uz skolēniem, kas pamatizglītību apguvuši Latvijā, gan ārzemēs.

Norvēģijas izglītības sistēmā pamatskolā ir 10 klases. Tātad var uzskatīt, ka Norvēģijā esat pabeigusi pamatskolu. Līdz ar to, tālāk mācoties Latvijā, varētu sākt no 10. klases, atkarībā no tā, kā vakara vidusskolā izvērtēs Jūsu apgūtās zināšanas.

07.07.2014 Izglītības iespējas Latvijā

Esmu 23 gadus veca. Pirms gada ieguvu bakalaura grādu RTU, bet joprojām nevaru atrast darbu, tāpēc gribu apgūt kaut ko jaunu. Vai es drīkstu piedalīties programmā jauniešiem vecumā no 17 līdz 29 gadiem, kas piedāvā bez maksas apgūt gandrīz 90 profesijas?

Jā, iesniedzot izglītības iestādē dokumentu par pamata vai vispārējās vidējās izglītības iegūšanu, Jūs varat pieteikties sev interesējošas profesijas apgūšanai ESF projekta ietvaros.
Vairāk informāciju par profesijām un izglītības iestādēm ESF projektā meklējiet www.niid.lv.

 

17.06.2014 Grundtvig

Jautājums par Grundtvig darbnīcu mērķauditoriju. Šobrīd tie ir tikai pieaugušo izglītotāji, kuri iesaistīti vai paredzējuši iesaistīties lasīšanas un rakstīšanas prasmju mācīšanā pieaugušajiem. Vai šaja ziņā ir sagaidāmas kādas izmaiņas?

Informējam, ka Eiropas Savienības Mūžizglītības programma (2007.-2013.) noslēdzas.
2014.gadā ir sākusi darboties jaunā Eiropas Savienības izglītības, mācību, jaunatnes un sporta programma “Erasmus+”. Plašāka informācija par jauno Erasmus+ programmu ir pieejama Valsts izglītības attīstības mājaslapā.

ES fuuters

Aģentūras darbību un mājas lapas izstrādi, kā arī uzturēšanu līdzfinansē Eiropas Savienība.