SkillsLatvia

SkillsLatvia ir nacionāla līmeņa profesionālās meistarības konkurss profesionālās izglītības audzēkņiem, kas sākot ar 2017. gadu notiek reizi gadā. Konkursā profesionālās izglītības iestāžu audzēkņi demonstrē savu prasmju izcilību, savstarpēji sacenšoties.

Nacionālais jauno profesionāļu meistarības konkurss SkillsLatvia notiek divos posmos:

  1. SkillsLatvia pusfināli;
  2. konkurss SkillsLatvia un dažādu profesiju paraugdemonstrējumi.

Nacionālajā jauno profesionāļu meistarības konkursā SkillsLatvia ir iekļauti prasmju konkursi šādās nozaru tematiskajās grupās:

  • radošās mākslas un modes tehnoloģijas,
  • informācijas un komunikācijas tehnoloģijas,
  • ražošana un inženiertehnoloģijas,
  • celtniecība un būvniecības tehnoloģijas,
  • transports un loģistika,
  • sabiedriskie un individuālie pakalpojumi.

SkillsLatvia konkurss notiek 18 - 24  prasmju konkursos kārtējā mācību gada II semestrī organizatoru noteiktā laikā un vietā. Izņēmuma gadījumos prasmju konkursi var notikt arī profesionālās izglītības iestādēs.
Nacionālo jauno profesionāļu meistarības konkursu SkillsLatvia un tā pusfinālus organizē Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA) sadarbībā ar Latvijas profesionālās izglītības iestādēm un nozaru uzņēmumiem, nozaru profesionālajām asociācijām un apvienībām.

SkillsLatvia norisinās divas līdz trīs dienas saskaņā ar noteikto stundu skaitu darba uzdevuma izpildei. Prasmju konkursu darba uzdevumus, to izpildei nepieciešamo infrastruktūras aprakstu un materiālu sarakstu, kā arī vērtēšanas kritērijus izstrādā eksperti - nozaru profesionāļi. SkillsLatvia konkursantu darba izpildi vērtē nozaru profesionāļi saskaņā ar konkursa vērtēšanas vadlīnijām.

Dalībnieki

Konkursā SkillsLatvia piedalās Latvijas profesionālās izglītības iestāžu izglītojamie jeb konkursanti vecumā līdz 22 gadiem (ieskaitot). Dalībnieku prasmju konkursam piesaka profesionālās izglītības iestāde.

Ja kādā no SkillsLatvia prasmju konkursiem konkursanti ir ieguvuši godalgotu vietu (1.-3. vieta), tad atkārtoti piedalīties SkillsLatvia konkrētajā prasmju konkursā konkursanti nevar.

Prasmju konkursu uzdevumi

Ekspertu izstrādāto darba uzdevumu vispārīgo aprakstu, izpildei nepieciešamās prasmes un zināšanas, uzdevuma moduļus un vērtēšanas principus VIAA nosūta izglītības iestādēm, kuras pieteikušas savus audzēkņus dalībai konkursā. Detalizētos darba uzdevumus izsniedz prasmju konkursa laikā un pirms tam tie ir zināmi tikai ekspertiem.

Konkursantu darba uzdevumu izpildes vērtēšana notiek pēc līdzīga principa kā starptautiskajos prasmju konkursos EuroSkills un WorldSkills. Katra nozares eksperta sniegto vērtējumu ievada elektroniskajā vērtēšanas sistēmā. Maksimāli iegūstamais punktu skaits ir 100.

Iespējas pēc SkillsLatvia

Konkursa SkillsLatvia 1. - 3. vietu ieguvējus katrā nominācijā apbalvo ar medaļām, diplomiem un sponsoru sagādātajām balvām. Pēc SkillsLatvia konkursa dalībnieki var pilnveidot savas profesionālās prasmes un kļūt par potenciālajiem kandidātiem VIAA īstenotajā sagatavošanā dalībai starptautiskajos jauno profesionāļu meistarības konkursos EuroSkills un WorldSkills.

Profesionālās meistarības konkursi:

  • ceļ profesionālās izglītības iestāžu prestižu, izglītojamo pašapziņu, uzņēmību un motivāciju labāk apgūt mācību programmu, sekmēt viņu nodarbināmību un konkurētspēju, pārejot uz darba tirgu;
  • veido ciešu sadarbību ar nozaru ekspertiem, izstrādājot profesionālās meistarības konkursu darba uzdevumus un to izpildes vērtēšanas kritērijus profesijās, kas turpmāk veicinātu profesionālās izglītības satura atbilstības nodrošināšanu mainīgajām darba tirgus prasībām;
  • popularizē sabiedrībā profesionālo izglītību kā vērtību apzinātas karjeras virziena izvēlei, motivē vispārējās izglītības iestāžu izglītojamos izvēlēties apgūt darba tirgū pieprasītas profesionālās kvalifikācijas, tajā skaitā zinātņu un tehnoloģiju ietilpīgās profesijas, jau pēc pamatizglītības ieguves.

Par pirmo nacionālo jauno profesionāļu meistarības konkursu SkillsLatvia 2017