WorldSkills ir starptautisks profesionālās meistarības konkurss, ko dēvē arī par profesiju olimpiskajām spēlēm. Konkursā jaunieši no gandrīz 60 pasaules valstīm uz globālās skatuves apliecina savas prasmes vairāk nekā 45 profesionālās disciplīnās. Konkurss notiek katru otro gadu un mijas ar Eiropas mēroga profesionālās meistarības konkursu EuroSkills. 

Konkursa pirmssākumi meklējami 1946.gadā, kad Spānija izjuta kvalificēta darbaspēka trūkumu. Kā vienu no risinājumiem šai problēmai Spānijas Jaunatnes organizācijas direktors Hosē Antonio Elola Olaso (José Antonio Elola Olaso) kopā ar domubiedriem piedāvāja rīkot profesionālās meistarības konkursus. Jau 1950. gadā tika organizēts pirmais konkurss, kurā jaunieši no visas Spānijas uzņēmumiem, izjūtot sacensības garu, cīnījās par amata meistaru tituliem, pieaugušie diskutēja par inovācijām un rezultātiem un skatītāji klātienē iepazina profesiju daudzveidību un amatu noslēpumus.

Šī profesionālās meistarības konkursu ideja ir veiksmīgi izdzīvojusi līdz mūsdienām, un no Spānijas nacionālām sacensībām izaugusi līdz pasaules mēroga konkursam.

WorldSkills konkurss apliecina, ka tradicionālās un modernās profesijas un prasmes ir viens no visas pasaules ekonomiskās un sociālās labklājības pamatiem. Pirmo reizi Latvija prestižajā jauno profesionāļu konkursā piedalījās 2011. gadā - WorldSkills London 2011, kurā piedalījās 950 jauno profesionāļu 46 disciplīnās, un žūrijas komisijās darbojās 910 ekspertu. 42. 

Brošūra: pētījums - profesionālās izcilības modelēšana.

Brošūra: pētījums - profesionālās izcilības modelēšana

 

Asociācija - WorldSkills International
WorldSkills logo

WorldSkills organizē starptautiska bezpeļņas asociācija WorldSkills International, kuras misija ir, sadarbojoties dalībvalstīm, visā pasaulē veicināt izpratni par prasmju un augstu kompetenču standartu būtisko nozīmi ekonomikas attīstībā un katra indivīda pašrealizācijā.

Prezentācija angļu valodā - Kas ir WorldSkills misija, vīzija un mērķi.

Tā ir politiski un konfesionāli neitrāla organizācija, ko veido profesionālās izglītības attīstību veicinošas iestādes no visas pasaules. Katru dalībvalsti organizācijā pārstāv tikai viena valsts deleģēta institūcija – Latvijā tā ir Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA).

Pašlaik WorldSkills International ietilpst 77 dalībvalstis no visiem pasaules kontinentiem. Latvija organizācijā WorldSkills International iestājās 2011. gadā. Organizācijas biedru loks paplašinās, jo arvien vairāk valstu visā pasaulē izprot konkursa ieguldījumu profesionālās izglītības prestiža un prasmju standartu paaugstināšanā.

Latvijas dalība WorldSkills International
SkillsLatvia logo

Tiesības piedalīties WorldSkills konkursā Latvija ieguva 2011.gada pavasarī, iestājoties WorldSkills International organizācijā un kļūstot par tās asociēto biedru.

Līdz ar to Latvijai ir iespējas:
 • piedalīties WorldSkills konkursos;
 • piedalīties citu valstu nacionālajos konkursos;
 • deleģēt ekspertus dalībai Ekspertu apspriedēs un konkursa kritēriju izstrādē;
 • gūt starptautisku pieredzi par profesionālās izglītības attīstības tendencēm;
 • novērtēt savas valsts prasmju un profesionālo zināšanu līmeni globālā mērogā.
Dalībnieki

Sacensībās var piedalīties jaunie profesionāļi vai profesionālās izglītības iestāžu audzēkņi vecumā līdz 22 gadiem.       

Prasmju kategorijas Visas WorldSkills profesijas un prasmes grupētas 6 kategorijās:
 • Transports un loģistika;
 • Būvniecība un celtniecība;
 • Rūpniecība un inženiertehnoloģijas;
 • Informācijas un komunikāciju tehnoloģijas;
 • Radošās mākslas un mode;
 • Pakalpojumi.
Papildu informācija  
VIAA ESF ansamblis