No 10. līdz 21. jūlijam Šanhajā, Ķīnā, norisinājās 67. Starptautiskā matemātikas olimpiāde (IMO 2026), kurā piedalījās 666 skolēni no 117 valstīm. Latvijas komanda šogad olimpiādē uzrādīja izcilu sniegumu, izcīnot četras bronzas medaļas un vienu atzinības rakstu - tik liels medaļu skaits vienā IMO Latvijas komandai pēdējo reizi bija 1998. gadā.
Bronzas medaļas ieguva:
Ēriks Ariels Šulzingers (Jelgavas tehnoloģiju vidusskola);
Petr Shvab (RTU Starptautiskā zinātņu un tehnoloģiju skola);
Diāna Stecka (Rīgas Valsts 1. ģimnāzija);
Luka Vladimirovs (Rīgas Valsts 1. ģimnāzija).
Atzinības rakstu saņēma:
Gustavs Gritāns (Rīgas Valsts 1. ģimnāzija).
Tāpat Latvijas komandu pārstāvēja un par augstiem sasniegumiem lielajā konkurencē cīnījās arī Reinis Bartkevičs (Rīgas Valsts 1. ģimnāzija).
Olimpiādes dalībniekiem divās sacensību dienās bija jāatrisina seši sarežģīti matemātikas uzdevumi no algebras, ģeometrijas, skaitļu teorijas un kombinatorikas. Par katru uzdevumu varēja saņemt līdz septiņiem punktiem, un risinājumiem bija nepieciešami pilnīgi un matemātiski pamatoti pierādījumi. Šī gada uzdevumu komplekts kopumā bija ievērojami sarežģītāks nekā iepriekšējā gadā.
Vērtējot Latvijas komandas sniegumu, īpaši izceļams Ērika Ariela Šulzingera panākums - bronzas medaļu viņš izcīnījis mācoties 9. klasē. Tik agrā vecumā gūts panākums pasaules prestižākajā skolēnu matemātikas olimpiādē apliecina viņa lielo potenciālu un dod iespēju turpmākajos gados uzkrāt vēl plašāku starptautisko sacensību pieredzi.
Komandas dalībniece Diāna Stecka par pieredzi olimpiādē stāsta: “Iespēja piedalīties pasākumā bija ļoti vērtīga, jo pierādīju savas spējas pasaules līmeņa sacensībās, iepazinos ar daudziem talantīgiem vienaudžiem no visas pasaules un guvu interesantu pieredzi iepazīstoties ar austrumu vidi - ēdieniem, laikapstākļiem un dzīvesveidu. Kaut arī olimpiādes uzdevumi bija grūti, es izbaudīju to risināšanas procesu un esmu ļoti priecīga, ka vairāku uzdevumu atrisināšana vainagojās ar bronzas medaļas izcīnīšanu.”
Šis gads bija nozīmīgs arī visai Latvijas matemātikas kopienai - viena no sešu uzdevumu, kurus risināja skolēni no visas pasaules, autors bija Latvijas komandas vadītājs Alfrēds Saročinskis. Nekad iepriekš Latvijas autora veidots uzdevums nebija iekļauts Starptautiskās matemātikas olimpiādes oficiālajā sacensību komplektā.
Papildinot skolēnu iespaidus par dalību olimpiādē, Luka Vladimirovs uzsver komandas kopējo spēku un aizraušanos ar matemātiku: “Jūtos priecīgs, ka, pat neskatoties uz to, ka varbūt neizdevās pats labākais sniegums, mēs (komanda) tāpat ieguvām lielāko medaļu skaitu pēdējo gadu laikā. Bija lieliski piedalīties pasākumā, kurā galvenais iemesls manai dalībai, ir interese risināt grūtus uzdevumus. Esmu priecīgs, ka biju daļa no šī gada IMO, satiku daudz interesantu cilvēku un pārliecinājos par mūsu komandas augsto līmeni.”
Šī panākuma pamatā noteikti jāizceļ arī plašs un mērķtiecīgs sagatavošanās darbs. Skolēnu sagatavošanā nozīmīgu ieguldījumu sniedza Kristaps Lāss, Adriāns Piliksers, Petr Gabuniia, Anton Havryliuk, Ansis Gustavs Andersons un Tomas Babelis. Īpašs paldies veltāms Kimam Georgam Pavlovam un Armandam Tidriķim, kuri sagatavošanās procesā ieguldīja īpaši lielu darbu. Gatavošanās procesu organizēt palīdzēja LU Neklātienes matemātikas skola.
Šogad par Latvijas komandas sekmīgu dalību olimpiādē rūpējās komandas vadītājs Alfrēds Saročinskis un komandas vadītāja vietnieks - Māris Valdats.
Dalība olimpiādē skolēniem sniedz iespēju pārbaudīt savas zināšanas visaugstākajā starptautiskajā līmenī, pilnveidot nestandarta problēmu risināšanas prasmes un iepazīt jaunos matemātiķus no dažādām pasaules valstīm. Šāda pieredze dod gan pārliecību par savām spējām, gan motivāciju turpināt izglītību matemātikā un citās eksaktajās zinātnēs.
Dalība olimpiādē organizēta Valsts izglītības attīstības aģentūras īstenotā ESF+ projekta Nr. 4.2.2.3/1/24/I/001 “Pedagogu profesionālā atbalsta sistēmas izveide” ietvaros.