SkillsLatvia
SkillsLatvia 24. maija noslēguma pasākums

Šī gada 31. maijā noslēdzas Eiropas Sociālā fonda projekts “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs”, kurā no 2016. līdz 2023. gadam īstenoti seši nacionālie jauno profesionāļu meistarības konkursi SkillsLatvia, kā arī viens jauno profesionāļu meistarības konkurss. 24. maijā Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA) rīkoja pasākumu, kurā atskatījās uz paveikto un ar ekspertiem un pedagogiem diskutēja par turpmāko SkillsLatvia attīstību.

Nacionālā līmeņa konkursos vairāk nekā 650 profesionālās izglītības iestāžu audzēkņi no visas Latvijas ir pierādījuši savas profesionālās prasmes un cīnījušies par labāko meistaru tituliem. Tāpat projektā vismaz 50 Latvijas profesionālās izglītības iestāžu audzēkņi un absolventi ir pārstāvējuši savu valsti starptautiskajos meistarības konkursos EuroSkills un WorldSkills. Tomēr kopējais jauniešu skaits, kas piedalījušies starptautiskajos konkursos ir lielāks, jo uz starptautiskajiem konkursiem jaunieši devās jau 2011. gadā jeb pirms šī projekta uzsākšanas. Visu šo gadu laikā jaunieši Latviju ir pārstāvējuši starptautiskajos konkursos Portugālē, Zviedrijā, Lielbritānijā, Brazīlijā, Austrijā, Vācijā, Francijā, Ungārijā un citur.

“Pieprasījums pēc spējīgiem un prasmīgiem jauniem darbiniekiem Latvijas darba tirgū ir ļoti augsts. Tādas platformas kā SkillsLatvia, EuroSkills un WorldSkills konkursi palīdz satikties jauniešiem, kuri tikai vēl tikai top par “zvaigznēm” savā profesijā, ar darba devējiem, kuriem rūp savu uzņēmumu attīstība un ir interese piesaistīt prasmīgus jaunos darbiniekus. Ar SkillsLatvia kustību mēs vēlamies parādīt, ka profesionālā izglītība Latvijā var būt prestiža karjeras izvēles iespēja. Prasmes šodien Latvijā ir milzīga vērtība, kas jākultivē,” stāsta VIAA direktore Dita Traidās.

Starptautiskajos konkursos ir piedalījušies 25 nozaru eksperti no Latvijas, kuri pēc tam spēj izstrādāt augsta līmeņa uzdevumus un vērtēšanas kritērijus nacionālajiem konkursiem. 50 starptautisko konkursu laureāti un dalībnieki turpina publiski dalīties ar pieredzi, popularizē savas profesijas, savukārt uzņēmumi arvien vairāk iesaistās konkursa organizēšanā un atbalstīšanā. Ir pieejami 64 starptautisko konkursu standarti, ar kuriem iespējams pilnveidot un attīstīt mācību programmas. Šobrīd profesionālās izglītības iestādēs kā pedagogi strādā vairāk nekā 30 bijušie konkursanti. Kopš 2017. gada notikuši arī 24 nozaru konkursi, kuros piedalījies 201 profesionālās izglītības iestādes audzēknis.

“Šajos gados konkursos esam novērojuši, ka cēlies profesionālās izglītības līmenis, jauniešu motivācija un prasmes, rasti risinājumi un iespējas jauniešiem strādāt ar modernām iekārtām, pilnveidoti mācību procesi. Pedagogi gan gatavojot savus audzēkņus konkursiem, gan apmeklējot nacionālo un starptautiskos konkursus, gan piedaloties kā eksperti, ir ieguvuši zināšanas, pieredzi, ar kuru uzlabot mācību procesu. Nav nekā svarīgāka par motivētu un zinošu pedagogu izglītībā,” atzīst VIAA Izglītības atbalsta un starptautiskās sadarbības departamenta SkillsLatvia nodaļas vadītāja Maira Apsīte.

Sešos SkillsLatvia konkursos ir rīkoti paralēlie pasākumi, lai motivētu apmeklētājus apgūt dažādas prasmes, izzināt mācību iespējas profesionālās izglītības iestādēs. Ir sniegts karjeras atbalsts un konsultācijas, kā arī apmeklētāji iepazīstināti ar SkillsLatvia, EuroSkills un WorldSkills kustībām un profesionālās izglītības iespējām. SkillsLatvia ir radis iespēju jauniešiem celt savu prasmju līmeni, pierādīt savas spējas nākotnes darba devējiem, kuri savukārt var iegūt jaunus un prasmīgus darbiniekus. 

Pasākuma galerija pieejama VIAA Flickr kontā.

No 2016. gada 1. janvāra līdz 2023. gada 31. maijam projekta “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros, ko finansē Eiropas Sociālais fonds un Latvijas valsts, organizēti nacionālie SkillsLatvia konkursi, kā arī atbalstīta jauniešu dalība starptautiskajos konkursos EuroSkills un WorldSkills.