Valdība lemj par izmaiņām VIAA funkcijās

Otrdien, 31. martā, valdībā apstiprināts Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) sagatavotais rīkojuma projekts, kas paredz vienkāršot Latvijas zinātnes procesu pārvaldību un reorganizēt ar zinātnes politikas īstenošanu saistīto iestāžu pienākumus.

Valdības rīkojuma projekts "Par Izglītības un zinātnes ministrijas padotībā esošo valsts pārvaldes iestāžu reorganizāciju un likvidāciju" paredz, ka ar šī gada 1. jūliju Studiju un zinātnes administrācijas (SZA) funkcijas studiju un studējošo kreditēšanā pārņems Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA), savukārt no 2021. gada 1. jūlija VIAA funkcijas zinātnes politikas īstenošanā, kā arī Apvārsnis 2020 Nacionālā kontaktpunkta funkcijas pārņems jaunveidotā Latvijas Zinātnes padome.

No 2020. gada 1. jūlija darbu sāks jauna institūcija – Latvijas Zinātnes padome (LZP), kas apvienos visas zinātnes politikas ieviešanas funkcijas, kas šobrīd atrodas vairākās radnieciskās iestādēs – pašreizējā Latvijas zinātnes padomē, SZA un VIAA, lai vienkāršotu un vienviet organizētu visas zinātnes politikas īstenošanas funkcijas un uzdevumus, tādejādi optimizējot Latvijas zinātnes procesu pārvaldību.

Jaunā pieeja zinātnes politikas veidošanā nodrošinās vienotu un nacionālā līmenī koncentrētu zinātnes politikas ieviešanas, uzraudzības, administrēšanas, kā arī analītisko kapacitāti pilnā zinātnes ciklā – no fundamentālās zinātnes līdz zinātnes rezultātu komercializācijai, tādā veidā samazinot administratīvo slogu Latvijas augstskolām un zinātniskajām institūcijām.

Plānots, ka esošās LZP, SZA un VIAA darbinieki, kas strādā zinātnes programmu ieviešanā, uzsāks darbu jaunveidotajā iestādē. Savukārt uz jaunās LZP vadītāja amatu būs izsludināts atklāts konkurss.

Plašāka informācija par LZP izveidi IZM mājaslapā.