Vasaras skolā apgūst latviešu valodu un iepazīst Latgales novadu

No 12. līdz 21. jūlijam Daugavpils Universitātē norisinājās starptautiskā vasaras skola "Atklāj Latviju caur Latgales novadu", kurā 13 studenti un akadēmiskā personāla pārstāvji no ASV, Beļģijas, Čehijas, Dienvidkorejas, Gruzijas, Horvātijas, Peru, Turcijas un Uzbekistānas mācījās latviešu valodu un iepazina Latviju un Latgales novadu.

Vasaras skolas dalībnieku grafiks bija dinamisks un piesātināts ar intensīvām latviešu valodas nodarbībām, kā arī Latgales novada kultūras, vēstures un uzņēmējdarbības izzināšanu. Apmācību dalībnieki iepazina Daugavpils pilsētas vēsturi, apmeklēja Daugavpils Marka Rotko mākslas centru, Latgales mākslas un amatniecības centru Līvānos, Aglonas Maizes muzeju ar maizes cepšanas meistarklasi, dzejnieka Raiņa māju Berķenelē un citas Latgales novadam nozīmīgas vietas. Dalībnieki guva priekšstatu arī Latgales vietējā uzņēmējdarbībā, apmeklējot z/s Kalni "Vīna pagrabs", z/s "Kurmīši" un z/s "Klajumi".

Vasaras skola dažiem tās dalībniekiem sniedza vēl kādu papildizaicinājumu – dalību televīzijas raidījumā "Preses klubs", kurā reģionālie mediji atspoguļoja ārzemnieku interesi par Latgales novadu, izzinot viņu motivāciju, redzējumu un vēlmi iepazīt novada kultūru, vēsturi un iemācīties latviešu valodu. Daudzi dalībnieki atzina, ka viņu motivācija apgūt latviešu valodu un kultūru ir saistīta ar interesi par starpkultūru komunikāciju. Sindija Supanta no Peru stāsta: "Tas ir kaut kas unikāls un neparasts. Es nāku no eksotiskas valsts un šis Latvijas miers, zaļums visapkārt, upes un ezeri šo vietu padara man eksotisku. Man bija iespēja dziedāt latviešu dziesmas – tā ir fantastiska un skaista meditācija. Latvieši tiešām ir dziedātāju tauta!" Savukārt Skots Brikmans no ASV mācības Daugavpils Universitātes vasaras skolā izvēlējās, jo 2016. gadā atklāja savu senču izcelsmi no Latvijas. Viņš Latvijā bijis jau vairākas reizes, bet Latgali apmeklēja pirmo reizi. Viņu savaldzina Latvijas cilvēku strādīgums, atvērtība, bet īpaši – aukstā zupa.

Vasaras skolas dalībnieki augsti novērtēja iespēju ne tikai saņemt latviešu valodas pamatzināšanas, bet arī doties ekskursijās un izbaudīt Latvijas dabu. Lekciju tēmas un mācību saturs bija sasaistīts ar praktiskām nodarbībām un tautsaimniecības aktualitātēm. Visas gūtās zināšanas sniegtas interaktīvi ar imersijas un CLIL metodoloģiju (integrētu valodas un mācību satura apguvi). Dalībnieki atzīmēja, ka svarīgi šķita dzirdēt, redzēt un sajust valodu, ko nodrošināja sabalansētā vasaras skolas programma. Apmācību noslēgumā dalībnieki saņēma sertifikātus par latviešu valodas un kultūras programmas apguvi 60 stundu jeb 6 ECTS (Eiropas kredītpunktu pārneses un uzkrāšanas sistēma) apjomā, kas apliecina latviešu valodas prasmi A1 līmeņa pakāpei.

Reģionālo studiju vasaras skolu "Atklāj Latviju caur Latgales novadu!" organizēja, lai sniegtu iespēju projekta dalībniekiem apgūt latviešu valodu un Latvijas reģionālās studijas, veicinātu ārzemju studentu iepazīšanos ar Latvijas valsti un sabiedrību, veidotu izpratni par Latvijas reģioniem un kultūrtelpu, veicinātu apmācāmos izmantot latviešu valodu.

Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA) šogad apstiprināja septiņas starptautiskās vasaras skolas, kurām piešķīra stipendijas. Katrai vasaras skolai piešķīra 10 stipendijas, kas paredzētas ārvalstu studentiem un akadēmiskajam personālam. Vasaras skolas popularizē latviešu valodu, kultūru, vēsturi un izglītību, kā arī vairo Latvijas atpazīstamību ārzemēs un veicina Latvijas un ārvalstu sadarbību.

Foto: Daugavpils Universitāte