Augstākās izglītības sistēma

Ungārijas augstākās izglītības sistēmā ietilpst universitātes tipa augstskolas, ko dibinājusi gan valsts, gan juridiskas personas. Saskaņā ar Boloņas Procesu Ungārijā kopš 2006. gada ir ieviesta divu ciklu augstākās izglītības sistēma:

  • pirmajā ciklā pēc 3-4 gadu studijām iegūst bakalaura grādu,

  • otrajā ciklā pēc 1-2 gadu studijām iegūst maģistra grādu.

Atsevišķās nozarēs (medicīnā, zobārstniecībā, farmācijā, veterinārmedicīnā, arhitektūrā, jurisprudencē un atsevišķās mākslas izglītības programmās) ir iespējams studēt apvienotajās maģistra studiju programmās, kas ilgst 5-6 gadus.

Doktorantūras ilgums ir trīs gadi un tajā var iestāties pēc maģistra programmas pabeigšanas.

Valoda

Pamata mācību valoda Ungārijā ir ungāru, lai gan ir dažas programmas, ko piedāvā angļu, vācu vai franču valodā.

Iestāšanās noteikumi

Lai iestātos Ungārijas augstskolā, tev ir jābūt vidējās izglītības atestātam. Studiju programmās, uz kurām ir liels konkurss, jākārto iestājpārbaudījumi. Dažas augstskolas pieprasa arī medicīnas izziņu un HIV testa rezultātus.

Pieteikšanās

Kandidātiem jāpiesakās izvēlētajā augstskolā tajā gadā, kad vēlas uzsākt studijas. Pieteikšanās termiņi dažādās augstskolās ir no 1. februāra līdz pat augusta vidum. Nepieciešams sazināties laicīgi ar izvēlēto augstskolu, lai precizētu termiņus un iesniedzamos dokumentus.

Mācību maksa

Mācību maksa augstskolās svārstās no 1 200 līdz 6 000 EUR semestrī. Jārēķinās, ka izņēmums ir medicīnas joma, kur studijas izmaksā aptuveni 13 200 - 15 000 EUR gadā. Precīzu mācību maksu var uzzināt izvēlētajā augstskolā.

Dzīvošanas un citas izmaksas

Vidējās ikdienas izmaksas Ungārijā ir apmēram 520 EUR mēnesī. Ar šo vajadzētu pietikt dzīvokļa īrei, pārtikai, apģērbam, personīgās higiēnas precēm, vietējam transportam, mācību materiāliem, veselības apdrošināšanai, tālrunim u.c. izdevumiem, neieskaitot mācību maksu. Tā kā īres maksa sastāda ievērojamu daļu no izdevumiem, tad vajadzīgā summa ir atkarīga no tā, vai izdodas iegūt istabu kopmītnēs vai jāīrē dzīvoklis. Jārēķinās arī, ka dzīve Budapeštā ir dārgāka nekā citās Ungārijas pilsētās (neliela dzīvokļa īre Budapeštā maksā vismaz 220 EUR mēnesī bez komunālajiem maksājumiem).

Finanšu palīdzība

Informāciju par iespējamām stipendijām var iegūt Ungārijas stipendiju padomes mājas lapā: http://www.scholarship.hu/.

Stipendijas bakalaura un maģistra līmenī ir pieejamas tikai īslaicīgai pētnieciskā darba veikšanai (3 dienas līdz 10 mēneši), ierobežotam studiju programmu lokam. Doktoranti var saņemt stipendiju pilnam studiju ciklam (36 mēnešiem).

Mājokļa atrašana

Gandrīz katrai augstskolai ir kopmītnes. Lielākajā daļā kopmītņu ir pieejamas virtuves, veļas automāti un internets. Kopmītņu istabās ir 2-4 guļvietas. Jaunāko kopmītņu ēkās pieejams arī bezvadu internets, kafejnīca, sporta zāle un 1-2-vietīgas istabas ar atsevišķu vannas istabu. Kopmītņu īre maksā aptuveni 100 EUR mēnesī.
Ja neizdodas iegūt vietu kopmītnē, ir pieejamas privātas studentu viesnīcas jeb hosteļi, kuros ir pieejami līdzīgi pakalpojumi, vēl var īrēt dzīvokli vai atsevišķu istabu dzīvoklī. Vidējās izmaksas, īrējot dzīvokli, ir 190 - 230 EUR mēnesī. Budapeštā īre var būt dārgāka. Pie saimnieka īrējot dzīvokli, jārēķinās arī ar drošības naudas iemaksu, kas parasti ir divu mēnešu īres apmērā. Ir izveidotas arī dažādas mājaslapas, kas ir aprīkotas ar meklētāju - tas ļauj ērti piemeklēt sev vēlamos apartamentus vai, pemēram, atrast istabas biedrus: http://www.campushungary.org/practical-matters/living-in-hungary/accomodation.

Kur meklēt izglītības iespējas?

Noderīgas adreses

Ungārijas Stipendiju padome
Ajtòsi Dürer sor 19-21, H-1146 BUDAPEST, Hungary
tālr.: +36 1 384 9009
fakss: +36 1 251 2551
e-pasts: info@scholarship.hu
mājas lapas adrese: http://www.scholarship.hu/

Ungārijas Izglītības un kultūras ministrija
Oktatási és Kulturális Minisztérium, Szalay utca 10-14, 1055 BUDAPEST, Hungary
tālr.: +36 (0)1 473 7000
fakss: +36 (0)1 473 7001
e-pasts: info@okm.gov.hu
mājas lapas adrese: http://www.nefmi.gov.hu/main.php

Ungārijas Izglītības pārvaldes Diplomu salīdzināšanas un informācijas centra

ENIC/NARIC birojs

Educational Authority

Hungarian Equivalence and Information Centre

Hungarian ENIC/NARIC Office
Pasta adrese: Báthory utca 10, 1054 Budapest, Hungary

Klātienes konsultācijas: Szalay utca 10-14, 1055 BUDAPEST, Hungary
tālr.: + 36 (0)1 374 2200
fakss: + 36 (0)1 374 2492
e-pasts: ekvivalencija@om.hu
mājas lapa: http://www.naric.hu/

Ungārijas Profesionālās orientācijas informācijas centrs - Euroguidance
Nemzeti Pályainformációs Központ
H-6721 Szeged Bocskai u 10-12, Hungary
tālr.: +36 (0)6 62 555 580
fakss: +36 (0)6 62 555 581
e-pasts: info@npk.hu
mājas lapa: http://www.npk.hu/

Materiāla sagatavošanā izmatoti šādi avoti:

Mājas lapā ievietotā informācija tiek rūpīgi atlasīta. Valstu sniegtā informācija mēdz mainīties, tādēļ nav iespējams garantēt, ka šeit apkopotā informācija ir precīza un pilnīga. Vienmēr ieteicams sazināties ar konkrēto augstskolu, kurā ir paredzēts stāties, lai iegūtu aktuālo informāciju.