WorldSkills 2022 dalībnieki prasmju konkursos kravu pārvadājumi un smago spēkratu remonts

No 24. līdz 26. novembrim Zalcburgā, Austrijā, norisinās noslēdzošie jauno profesionāļu meistarības konkursa WorldSkills 2022 Special Edition prasmju konkursi Smago spēkratu tehnoloģijas un Kravu pārvadājumi. Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikuma absolvents Rinalds Vanters pierādīs savas prasmes Smago spēkratu tehnoloģijās, bet Rīgas Tirdzniecības profesionālās vidusskolas absolvents Kristers Oldbergs sacentīsies konkursā Kravu pārvadājumi. Rinalds konkurēs ar 11 jauniešiem, bet Kristers ar četriem. 

“Mana stiprā puse ir organizēšana, tāpēc apņemos pierādīt savas prasmes un arī izbaudīt pašu konkursu,” atklāj Kristers Oldbergs. Rinalds Vanters atzīst, ka gatavošanās konkursam ir saspringta, taču viņš to gaida ar pozitīvu noskaņu. “Norises laikā centīšos sev atgādināt par to, ka jāizslēdz apkārtējā kņada,” stāsta R. Vanters. 

R. Vantera padomdevējs ir SIA Amazone pārdošanas vadītājs un WorldSkills galvenais eksperts Jānis Vītols, savukārt K. Oldbergu atbalstīs un padomus sniegs eksperts un SIA TERRABALT termināla operatoru nodaļas vadītājs Ēriks Jākobsons. 

“Ar Kristeru varējām sazināties un gatavoties jebkurā laikā un vietā, esam atkārtojuši visus scenārijus, kuri ir bijuši gan EuroSkills 2021 Grācā, Austrijā, gan citos konkursos. Šoreiz gan konkursā uzdevumus veido nevis eksperti, bet trešā persona, līdz ar to mazliet vieglu satraukumu vieš neziņa par to, vai šis cilvēks ir vairāk praktiķis vai teorētiķis,” atklāj eksperts Ē. Jākobsons. 

Eksperts atzīst, ka Kristera stiprās puses ir komunikācija un spēja neapmulst, kas kravu pārvadājumu un loģistikas jomā ir svarīgi, jo ikdienā ar darbinieku nemitīgi sazinās klienti vai sadarbības partneri telefoniski, e-pastos vai klātienē. “Savas praktiskās zināšanas un pieredzi viņš ir uzkrājis, strādājot praktiski jau vairākus gadus. Konkursā ir svarīgi nebaidīties no pārsteigumiem, kas sākumā var radīt iespaidu, ka nepārzini konkrēto tēmu, bet realitātē zināšanas ir,” stāsta eksperts Ēriks Jākobsons. 

Savukārt Rinalda Vantera eksperts Jānis Vītols atklāj, ka neilgi pirms konkursa pamainījās infrastruktūras saraksts, kas nozīmēja jaunas tehnikas izpēti un apguvi. Turklāt dažas tehnikas vienības nebija tik viegli pieejamas Latvijā, bet pateicoties atsaucīgām firmām un uzņēmumiem Rinalds turpināja pilnvērtīgi gatavoties. J. Vītols stāsta: “Rinaldam piemīt pašpārliecība, labas komunikācijas un sevis prezentēšanas prasmes, tāpēc ticu, ka viņš atstās profesionāla tehniķa iespaidu. Tas spēlē savu lomu, jo konkursā esi mijiedarbībā ar citas valsts ekspertu, kurš seko līdzi tavām darbībām. Rinaldam ir labas tehniskās zināšanas, viņš operatīvi pielāgojas situācijai.” 

J. Vītols uzskata, ka jaunietim šāds pasaules konkurss ir milzīgs ieguvums, kas piešķir personībai globālu skatu uz darba tirgu un prasmju kvalitāti. Viņš Rinaldam novēl nezaudēt prieku, pacilātību un noturēt emocionālo līdzsvaru visa konkursa laiku.  

Abi jaunieši savas prasmes ir pierādījuši nacionālā līmenī, izcīnot pirmās vietas jauno profesionāļu meistarības konkursos SkillsLatvia. Kristers 2019. gadā izcīnīja pirmo vietu prasmju konkursā Transporta pārvadājumi, savukārt Rinalds pirmo vietu ieguva SkillsLatvia 2021 prasmju konkursā Smago spēkratu remonts un apkope. 

WorldSkills 2022 Special Edition prasmju konkursi norit jau gandrīz divus mēnešus 15 dažādās valstīs un reģionos visā pasaulē. Līdz šim vairāk nekā 1000 jauno profesionāļu no 58 dalībvalstīm ir pierādījuši savas amata spējas 62 prasmju konkursos. Latvijas komanda līdz šim piedalījusies septiņos prasmju konkursos septiņās valstīs, izcīnot bronzas medaļu konkursā Skatlogu noformēšana un izcilības medaļu konkursā Grafikas dizains. 

Latvijas komandas dalību konkursā WorldSkills 2022 nodrošina projekts “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs”, ko finansē Eiropas Sociālais fonds un līdzfinansē Latvijas valsts.