2025. gada 25. aprīlī Latvijas Universitātē valdīja jaunrades gars un zinātnes entuziasms — notika Valsts izglītības attīstības aģentūras (VIAA) organizētā Latvijas skolēnu 49. zinātniskās pētniecības darbu konference.
Valsts posmā skolēni prezentēja 400 zinātniskās pētniecības darbus, ko izstrādājuši 466 skolēni no 89 izglītības iestādēm visā Latvijā. Pētījumi aptvēra sešas zinātņu nozares: dabaszinātnes, sociālās zinātnes, humanitārās un mākslas zinātnes, medicīnu un veselības zinātnes, inženierzinātnes un tehnoloģijas, kā arī lauksaimniecības, meža un veterinārās zinātnes.
Skolēni prezentēja savus stenda referātus, apliecinot spēju veikt pamatotu pētījumu, izteikt skaidru domu un argumentēti aizstāvēt savu darbu žūrijas un citu interesentu priekšā.
Izglītības un zinātnes ministrijas parlamentārais sekretārs Dāvis Mārtiņš Daugavietis, konferenci atklājot, uzsvēra ZPD nozīmi skolēnu izaugsmē: "Piedalīšanās zinātniskās pētniecības darbu izstrādē un prezentācijā ir būtisks ieguldījums skolēnu personīgajā izaugsmē. Tā attīsta prasmi analizēt, pētīt, kritiski domāt un pamatot savu viedokli – kompetences, kas ir ļoti nozīmīgas mūsdienu sabiedrībā un darba tirgū. ZPD konference ir vairāk nekā sacensība – tā ir nākotnes Latvijas sabiedrības un zinātnes pamatu stiprināšana, un mūsu pienākums ir atbalstīt šos centienus, veidojot vidi, kurā zinātkāri un radošums tiek uzskatīti par vērtību."
Šim uzskatam pievienojas arī Latvijas Universitātes rektors, profesors Gundars Bērziņš, izceļot konferences īpašo norises vietu un skolēnu lielo interesi: “Latvijas Universitātei bija gods Rīgas sirdī uzņemt teju 500 Latvijas jaunos pētniekus, talantīgus skolēnus no visas Latvijas. Zīmīgi, ka zinātniski pētniecisko darbu konkursa valsts fināls šogad norit LU vēsturiskajā ēkā, kurā jau vairāk nekā 100 gadus Latvijas gudrākie akadēmiskie prāti meklējuši un turpina meklēt atbildes uz lielajiem zinātnes jautājumiem. Priecājamies par rekordlielo konkursa dalībnieku skaitu, kas rada pārliecību - zinātnei Latvijā aug jaudīgs turpinājums!”
Savukārt VIAA direktora p.i. Inta Ozola vērsa uzmanību uz dažādo jomu savstarpējo mijiedarbību un jauniešu potenciālu: “Mūsu laikmeta dzinējspēks ir zinātne, tehnoloģijas, inženierzinības un matemātika, bet tieši radošums — tas, kas dzimst mākslā, mūzikā, literatūrā un dejā — piešķir šim tehnoloģiskajam mugurkaulam dvēseli. Lielākie atklājumi rodas tur, kur prāts sadodas rokās ar sirdi.”
Līdztekus ZPD prezentācijām skolēni iesaistījās dažādās aktivitātēs, tostarp piedalījās zināšanu viktorīnā, apmeklēja radošo foto zonu, iepazina Latvijas Universitātes studiju piedāvājumu un Radio NABA aktivitātes.
Konferencē tika arī godināti skolotāji – skolēnu darbu vadītāji, kuru atbalsts bijis nozīmīgs jauniešu pētniecības ceļa sākumā.
Par skolēnu sasniegumiem tika piešķirtas arī speciālbalvas, ko nodrošināja Izglītības un zinātnes ministrija, Ekonomikas ministrija, Aizsardzības ministrija, Zemkopības ministrija, Veselības ministrija, Tieslietu ministrija, Kultūras ministrija, Latvijas Kultūras akadēmija, Valsts izglītības attīstības aģentūra, Latvijas Universitāte, Rīgas Tehniskā universitāte, Daugavpils Universitāte un Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte.
Konferences noslēgumā tik apbalvoti 165 darbi:
- Dabaszinātnēs piešķirti 12 I pakāpes, 20 II pakāpes, 30 III pakāpes diplomi;
- Humanitārajās un mākslas zinātnēs piešķirti 8 I pakāpes, 12 II pakāpes, 10 III pakāpes diplomi;
- Lauksaimniecības, meža un veterinārās zinātnēs piešķirts 1 I pakāpes, 1 II pakāpes, 1 III pakāpes diplomi;
- Inženierzinātnēs un tehnoloģijās piešķirti 2 I pakāpes, 3 II pakāpes, 5 III pakāpes diplomi;
- Medicīnā un veselības zinātnēs piešķirti 3 I pakāpes, 6 II pakāpes, 5 III pakāpes diplomi;
- Sociālajās zinātnēs piešķirti 10 I pakāpes, 18 II pakāpe, 18 III pakāpes diplomi.
Ar skolēnu zinātniskās pētniecības darbu valsts 49. konferences rezultātiem dalībnieki plašāk sistēmā edu.lu.lv varēs iepazīties pēc 2025. gada 7. maija.
Konferenci organizē Valsts izglītības attīstības aģentūra sadarbībā ar Latvijas Universitāti, Rīgas Tehnisko universitāti, RTU Liepāju, Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāti un Daugavpils Universitāti ESF+ projekta Nr. 4.2.2.3/1/24/I/001 “Pedagogu profesionālā atbalsta sistēmas izveide” ietvaros.