Ar Jauniešu garantiju savā vietā

Sintija Jaņķevica no Rojas savu karjeras ceļu sāka, kad pārcēlās uz Jūrmalu, lai apgūtu savu pirmo profesiju. Toreiz Sintija vēl nebija pārliecināta, vai tas ir īstais aicinājums, bet sev tīkamāku nodarbošanos un skaidrību par tālāko izglītības ceļu  ieguva ar laiku, kad izmantoja bezdarbnieces priekšrocības un vēlāk nonāca programmā Jauniešu garantija.

Vēlos sasniegt vairāk

Pēc vidusskolas absolvēšanas Sintijai bija sajūta, ka jāizvēlas profesija uz visu mūžu, lai gan tagad viņa zina - mūsdienās viena profesija uz visu dzīvi vairs nav norma.Toreiz arī vecāki skubināja izvēlēties nopietnu nodarbošanos, kas varētu būt noderīga praktiskajā dzīvē.

“Medicīna atbilda šīm prasībām, tāpēc izvēlējos doties mācīties uz LU P. Stradiņa medicīnas koledžu Bulduros par ārsta palīgu. Diemžēl jau pēc pusgada sapratu, ka šis darbs nav piemērots man un mācības pārtraucu, meklējot iespējas atrast tādu darbu, kas ļautu to darīt ar prieku,” stāsta Sintija. “Tolaik, kad vēl īsti nezināju, ko vēlos darīt savā dzīvē, sāku strādāt par pārdevēju, istabeni un citos darbos. Darot šos vienkāršos darbus, sapratu, ka vēlos sasniegt vairāk.”

Tas ir mans lauciņš!

Ar Jauniešu garantiju savā vietā

Sintija aizgāja no darba, iestājās bezdarbniekos un gandrīz aizbrauca no Latvijas, bet tad pavērās iespēja izmantot bezdarbnieka priekšrocības - viņa nonāca nevalstiskajā organizācijā Sarkanais Krusts, kur ar Nodarbinātības valsts aģentūras programmu atbalstu ieguva pirmās iemaņas lietveža profesijā.

“Uzreiz jutu, ka tas ir mans lauciņš, jo varēju strādāt ar dokumentiem, kā arī pielietot savas pamatskolā un vidusskolā iegūtās zināšanas darbā ar datora programmām. Tāpēc nopietni sāku meklēt informāciju, kur varu iegūt lietveža izglītību. Atradu Jauniešu garantijas mācības Rīgas 3. arodskolā, un šoreiz nešauboties pieteicos,” stāsta Sintija.

Pēc praktizēšanās Sarkanajā Krustā Sintija uzsāka mācības un varēja pilnībā nodoties izglītības iegūšanai.

Karjeras sākums nevalstiskajā organizācijā 

“Par mācībām man ir ļoti labi iespaidi. Bija atsaucīgi pasniedzēji, kas varēja atbildēt uz neskaidrajiem jautājumiem ne tikai klasē, bet arī e-pastā. Kursa biedru vidū bija arī viens puisis, tā kā šī nav tikai meiteņu profesija. Biju šajā jomā jau padarbojusies un zināju, kam mācībās īpaši pievērst uzmanību.”

Mācību laikā Sintija saņēma stipendiju 70 līdz 115 eiro mēnesī. To turpināja maksāt arī prakses laikā, kas sākās pusgadu pēc mācību uzsākšanas.

Ar Jauniešu garantiju savā vietā

Prakses vietu palīdzēja atrast skola. Arī šoreiz Sintija nonāca nevalstiskajā organizācijā (NVO) - Latvijas Pilsoniskajā aliansē (LPA), kas darbojas kā jumta organizācija nevalstisko organizāciju interešu aizstāvībā jeb ikdienā rūpējās, lai nevalstiskās organizācijas, neatkarīgi no to jomas, var darboties un attīstīties Latvijā.

No lietvedības līdz projektiem

“Jau no sākuma jutu ļoti draudzīgu un pretimnākošu attieksmi, kas ļoti palīdzēja iejusties. Uzreiz saņēmu nopietnus un atbildīgus uzdevumus - jutu, ka man uzticas. Tas iedvesmoja darbam,” atceras jauniete. Prakses laikā organizācijā radās vakance. Tas pavēra iespējas pierādīt sevi un palikt pastāvīgā darbā.

Sintijas pārziņā ir organizācijas lietvedība un dokumentu pārvaldība, sākot no saņemtajām un nosūtītajām vēstulēm līdz personāla lietvedības dokumentu kārtošanai, kā arī citiem rakstu darbiem. Sintija piebilst, ka kopumā šajā darbā ir jābūt patikai rakstīt.

Ar Jauniešu garantiju savā vietā

Sintija rūpējas arī par iknedēļas e-izdevuma sagatavošanu “Nesēdi tumsā!”, kuru saņem ne tikai LPA biedrorganizācijas, bet arī citas nevalstiskās organizācijas, kā arī aktīvie iedzīvotāji un valsts un pašvaldību pārstāvji. Viņa gādā par organizācijas mājaslapas uzturēšanu. Darbs lielākā jumta organizācijā NVO interešu aizstāvībā ļauj iemācīties un apgūt gandrīz visu.

Nu jau Sintija kļuvusi par projektu asistenti, kas ļauj iepazīt NVO projektu ikdienu un iegūt arī organizatoriskās prasmes. Viņa vēl nezina, kur vedīs turpmākā karjera, taču jauniegūtajā darbā jūtas kā savā vietā.

Mācies par lietvedi jau šajā ziemā

Arī šajā ziemā Jauniešu garantijas programmā notiek ziemas uzņemšana, un var pieteiktiesapgūt lietveža profesiju, kurā uzņem divas izglītības iestādes - Rīgas 3. arodskola un Rēzeknes tehnikums. Rīgas 3. arodskolā uzņem ar 12. klašu izglītību, Rēzeknes tehnikumā - pēc 9. klases. Abās izglītības iestādēs uzņemšanas terminš ir 23. februāris. 

Lai iestātos Jauniešu garantijas izglītības programmās, jaunietim jābūt vecumā no 17 līdz 29 gadiem un nestrādājošam. Strādājoši vai pašnodarbināti jaunieši var pieteikties, ja esi vecumā no 17 līdz 24 gadiem. Sīkāki uzņemšanas noteikumi šeit, savukārt visas ziemas uzņemšanā pieejamās profesijas šeit.