Ar Ungārijas valsts stipendiju vasaras kursos apgūst ungāru valodu un kultūru

Latvijas Universitātes Somugru studiju bakalaura programmas studente pieteicās Ungārijas fonda Tempus Public Foundation stipendijai, kas nodrošināja iespēju četrās nedēļās apgūt ungāru valodu un kultūru vasaras kursos Ungārijā.

Stāsta Laili: “Par cik mani ļoti interesē ungāru valoda un kultūra, tad biju ļoti priecīga uzzinot, ka man ir piešķirta stipendija mācībām Segedas Universitātē, kas bija mana pirmā izvēle, iesniedzot pieteikumu. Mācības notika Segedas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes telpās.

Iegūtā stipendija sedza mācību maksu un dzīvesvietu pansijā trīsvietīgā numurā. Bija iespēja izvēlēties arī divvietīgu numuru, bet par papildus samaksu. Arī ēdināšana – brokastis, pusdienas un vakariņas ietilpa stipendijā - pusdienas pasniedza ēdnīcā, apmēram 10 minūšu gājienā no universitātes, savukārt vakariņās devāmies uz nelielu restorānu 20 minūšu attālumā no universitātes. Ērtu pārvietošanos pilsētā nodrošināja bezmaksas sabiedriskā transporta biļete.

Ungāru valodas un kultūras apguve četru nedēļu intensīvās mācībās

Vasaras kurss “Ungāru studijas” bija organizēts kā četru nedēļu intensīvas mācības, kurās studenti tika sadalīti nelielās grupās (5-7), ņemot vērā ungāru valodas testa rezultātus. Testu aizpildījām jau mēnesi pirms mācībām, un katrs to varēja pildīt sev ērtā laikā. Uzsākot mācības varēja mainīt grupas, ja bija sajūta, ka ir nepieciešams cits līmenis.

Mācību grafiks bija patiešām saspringts. Valodas nodarbības notika darba dienās no plkst. 9.00 līdz 12.30. Pēc pusdienām klausījāmies ungāru kultūras lekciju un šo četru nedēļu laikā iepazināmies gan ar Ungārijas vēsturi, gan literatūru, gan mākslu un arhitektūru, gan filmām un citām jomām.

Ungāru kultūru izzinājām ne tikai klausoties lekcijas, bet arī devāmies pastaigās pa pilsētu, apskatījām jūgendstila skaisto Reekas pili, sinagogu, apmeklējām Pick salami muzeju. Vienā no muzeja stendiem bija pārsteidzoši ieraudzīt Latvijas vārdu, kā vienu no eksporta galamērķiem.

Vēlā pēcpusdienā atkal apmeklējām valodas nodarbības – kursos kopumā bija 120 stundas valodas un 40 stundas kultūras lekciju. Mācību laikā uzmanību pievērsa dažādiem valodas aspektiem – gan gramatikai, gan izrunai, gan rakstītprasmei. Piedāvātais mācību materiāls un mācīšanas metodes bija daudzveidīgas. Rīta nodarbībās vairāk mācījāmies gramatiku, pildījām rakstiskus uzdevumus, pēcpusdienās savukārt jau citas pasniedzējas vadībā mēģinājām sarunāties. Pildījām mājas darbus un uzdotos kontroldarbus, kā arī noslēgumā pārbaudes darbu, kas ietvēra gan rakstisko, gan mutisko daļu.

Brīvais laiks un cilvēki

Mācību un organizēto ekskursiju programma bija ļoti piesātināta, tādēļ brīvais laiks atlika vien svētdienās un vēlās vakara stundās, vai arī izlaižot kādu no kultūras lekcijām, ja tā nebija interesēm atbilstoša.

Vakaros skatījos dažādas ungāru filmas, bet sestdienas plānojām kā ekskursiju dienas. Devāmies uz Budapeštu, kur mūs sagaidīja viena no mūsu pasniedzējām, kas ar interesantiem stāstiem iepazīstināja ar Ungārijas galvaspilsētu. Mēs apmeklējām Ungārijas Parlamentu, kas ir lielākā ēka Ungārijā un viena no iespaidīgākajām celtnēm pilsētā, Svētā Ištvāna baziliku, kā arī baudījām brīnišķīgo pilsētas panorāmu no Budas puses. Apmeklējām Ungārijas vēstures brīvdabas muzeju Opustaserā. Tā bija ļoti izzinoša un aizraujoša ekskursija par spīti lielajam karstumam (dienas vidū temperatūras sasniedza +40˚ C), un viena diena bija noteikti par maz, lai iepazītos ar Ungārijas vēsturi. Apskatījām vienu no Eiropas lielākajām panorāmas gleznām, apmeklējām dažādas ekspozīcijas, kā arī vērojām jātnieku šovu.

Man ir tikai pozitīvas atmiņas par sastaptajiem cilvēkiem.  Grupā kursabiedri bija no Ēģiptes, Izraēlas, Slovākijas un Vācijas un bija ļoti interesanti iepazīt citas kultūras un dzirdēt citas valodas. Organizētāju atsaucība un gādība gan pirms kursiem, gan mācību laikā bija lieliska. Ļoti aizkustinoši, ka saņēmu organizatoru sarūpētu dzimšanas dienas apsveikuma kartīti ungāru valodā. Diemžēl maz sanāca tikties ar vietējiem iedzīvotājiem saspringtā mācību grafika dēļ, tomēr tās atsevišķās reizes, iepērkoties veikalos vai apmeklējot muzeju, vai vienkārši ienirstot pilsētnieku dzīvē, radīja draudzīgu iespaidu.

Augstu vērtēju pasniedzēju profesionalitāti, aizrautību un pacietību, mācot tik sarežģītu valodu kā ungāru.

Esmu pateicīga savas studiju programmas personālam par palīdzību dokumentu sagatavošanā stipendijas pieteikumam, jo jāatzīmē, ka procedūra ir sarežģītāka nekā citur.

Tāpat esmu pateicīga gan Ungārijas fondam Tempus Public Foundation, gan Valsts izglītības attīstības aģentūras cilvēkiem par iespēju mācīties ungāru valodu."