Erasmus+
Erasmus ziņas vizuālis - bērni skrien

Eiropas Komisija ir apstiprinājusi iniciatīvu “Eiropa kustībā - mācību mobilitātes iespējas ikvienam", kas ir daļa no talantu mobilitātes pakas.

Šī iniciatīva ir Eiropas Izglītības telpas pamatelements, lai padarītu mācību mobilitāti par visu izglītības un mācību veida neatņemamu sastāvdaļu, palielinot to Eiropas Savienības (ES) iedzīvotāju īpatsvaru, kuri gūst labumu no mācību perioda ārzemēs, kā arī cilvēku ar ierobežotām iespējām, tostarp personu ar invaliditāti, īpatsvaru mācību mobilitātēs. Iniciatīva veicinās arī ES popularitāti kā mācību galamērķi talantiem no trešajām pasaules valstīm. 

Prasmju trūkums dažādās nozarēs un dažādos prasmju līmeņos joprojām pastāv visā ES.  Lai novērstu darbaspēka trūkumu, jāuzlabo iekšzemes darbaspēka prasmes, jāveicina tā pārkvalificēšanās un jāizmanto tā potenciāls. Lai novērstu deficītu, ar ko saskaras dalībvalstis, ES jāspēj piesaistīt arī prasmes un talanti no visas pasaules. Darbaspēka migrācijas pastiprināšana sadarbībā ar trešo valstu partneriem var būt abpusējs ieguvums izcelsmes valsts ekonomikai, jo pretī tiek saņemtas zināšanas un finansiālais atbalsts. 

Komisija līdz 2030. gadam  ierosina izvirzīt jaunus vērienīgus ES līmeņa mērķus mācību mobilitātes viecināšanai. Paredzēts palielināt mobilitātes pieredzes īpatsvaru līdz:

  • vismaz 25% augstākās izglītības absolventiem;
  • vismaz 20 % izglītības apguvējiem, kuriem ir ierobežotas iespējas;
  • vismaz 15% profesionālās izglītības un mācību audzēkņiem.

Priekšlikumā mācību mobilitāte tiek skatīta kā daļa no visām izglītības un mācību programmu veidiem. Tas attiecas gan uz augstāko izglītību, gan profesionālo izglītību, tostarp audzēkņu mobilitāti, skolu izglītību, skolotāju mobilitāti, pieaugušo izglītību, kā arī jauniešu apmaiņas braucieniem.

Ir ierosināti dažādi pasākumi mobilitātes šķēršļu pārvarēšanai, piemēram, informētības un izpratnes veicināšana, uzlabota svešvalodu apguve, mācību rezultātu atzīšana, kā arī pāreja uz darba tirgu un darba mobilitāte. Tajā iekļauta arī informācija par jauniem mācību modeļiem, digitālo rīku izplatībai un videi ilgtspējīgākai mobilitātei, kas balstās uz gūto pieredzi, īstenojot esošās apmaiņas programmas, īpaši Erasmus+. 

Mācību mobilitāte ir vērtīga pieredze, kas palīdz  cilvēkiem  iegūt zināšanas un prasmes, kas ir vajadzīgas personīgajai, izglītības un profesionālajai attīstībai, kā arī pilsoniskajai līdzdalībai un sociālajai iekļaušanai. Tomēr to eiropiešu īpatsvars, kuri mācās ārpus savas valsts, joprojām ir zems.

Eiropas Komisijas priekšlikuma pamatā ir apkopota informācija, kas iegūta no vairāk nekā 1000 sniegtajiem ieteikumiem sabiedriskās apspriešanas rezultāta, kā arī no dažādiem pētījumiem, tostarp 2023. gada pētījuma "Atbalsts mācību mobilitātei: progress, šķēršļi un turpmākā virzība”.

 Vairāk informācijas var uzzināt Eiropas Komisijas mājaslapā.