Eksāmenu laikā jānodrošina objektivitāte un godīgums

Sākoties centralizēto eksāmenu laikam, Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA) atgādina par nepieciešamību ievērot objektivitāti un godīgumu eksāmenu norisē, kā arī par aizliegumu izpaust informāciju par eksāmena saturu, pirms ir noslēgusies tā norise.

Gan eksāmena nodrošināšanā iesaistītās personas, gan centralizētā eksāmena kārtotāji eksāmena laikā drīkst izmantot tikai attiecīgajā valsts pārbaudes darba programmā norādītos palīglīdzekļus. Eksāmena laikā nav atļauta planšetdatoru, piezīmjdatoru, viedtālruņu, viedpulksteņu u.c. saziņas un informācijas apmaiņas līdzekļu lietošana, izņemot gadījumos, kad eksāmena organizatoriem tie nepieciešami eksāmena norises nodrošināšanai, piemēram, skolēnu dalības reģistrācijai.

VIAA aicina centralizēto eksāmenu organizēšanā, norisē un uzraudzībā iesaistītās personas pret uzticētajiem darba pienākumiem izturēties ar augstu atbildības sajūtu, kā arī aicina skolēnus nopietni attiekties pret aizliegumu eksāmena laikā lietot neatļautas palīgierīces, jo pretējā gadījumā eksāmena darbs tiks anulēts bez iespējas to atkārtoti kārtot šajā mācību gadā.

Lai sekotu līdzi godīgai centralizēto eksāmenu norisei un nodrošinātu eksāmenu rezultātu objektivitāti, VIAA veiks vairākus drošības pasākumus, kas gadījumos, ja notiks centralizēto eksāmenu materiālu izplatīšana, ļaus ātrāk noskaidrot šīs informācijas izcelsmes avotus. Tāpat tiks īstenots arī interneta resursu monitorings, lai  konstatētu iespējamu eksāmenu darbu prettiesisku izplatīšanu un lemtu par eksāmenu darbu rezerves variantu izmantošanu.

Centralizēto eksāmenu satura prettiesiskas izplatīšanas novēršanai VIAA un Izglītības kvalitātes valsts dienesta pārstāvji, iepriekš nebrīdinot, izlases kārtībā eksāmenu dienu rītos apmeklēs dažādas Latvijas izglītības iestādes, pārbaudot, kā tiek ievērotas prasības par eksāmenu darbu drošu uzglabāšanu un kā tiek ievērota prasība neatvērt eksāmenu darbu aploksnes pirms noteiktā laika. Pārbaudēs notiks komunikācija ar izglītības iestādes vadību, eksāmenu norise un skolēnu darbs nekādā veidā netiks traucēts.  

Atgādinām, ka par centralizēto eksāmenu darbu satura izpaušanu pirms to norises beigu laika Krimināllikuma 200. pantā ir paredzēta kriminālatbildība. Par Krimināllikuma 200. pantā noteiktā noziedzīgā nodarījuma izdarīšanu personas var tikt sodītas gan ar brīvības atņemšanu, gan piespiedu darbu, gan naudas sodu. Savukārt krimināla sodāmība par šādu nodarījumu var nozīmīgi ietekmēt personas reputāciju un tālākās karjeras iespējas. Tāpat gadījumos, kad skolēnu eksāmenu darbi tiek anulēti, tas var būtiski ietekmēt viņu iespējas turpināt mācības nākamajā izglītības pakāpē un studijas izvēlētajā nozarē.

Iepriekšējo gadu pieredze liecina, ka pat gadījumos, kad eksāmenu darbu satura izplatīšanai tiek izmantotas modernās komunikācijas tehnoloģijas (piemēram, dažādas ziņapmaiņas lietotnes, tostarp “WhatsApp”, “TikTok”, “Telegram” u.tml.), noziedzīgā nodarījuma izdarītājus ir iespējams identificēt un saukt pie normatīvajos aktos noteiktās atbildības.

Gadījumos, kad kādas personas rīcībā nonāk ziņas par eksāmenu darbu satura prettiesisku iegūšanu un izpaušanu vai gatavošanos to prettiesiski izplatīt, aicinām nekavējoties ziņot VIAA, zvanot uz tālruņa numuru 6001606!