Erasmus+: vairāk un labākas iespējas Eiropas nākamo paaudžu atbalstam

Programma "Erasmus+" – lielāka un mērķim piemērotāka programma izglītības, apmācības, jaunatnes un sporta jomā – jau tagad attaisno uz to liktās cerības. Programma Erasmus+, kuras pirmā gada budžets pārsniedz 2 miljardus eiro, jau ir devusi iespēju vairāk nekā miljonam cilvēku piedalīties 18 000 finansētu projektu. 

Elastīgākas sadarbības iespējas starp nozarēm arī palīdz Eiropas izglītības, apmācības, jaunatnes un sporta sistēmām izmēģināt novatorisku praksi un veikt reformas un modernizāciju.

Eiropas Savienības (ES) izglītības, kultūras, jaunatnes un sporta komisārs Tibors Navračičs teica: "Programma Erasmus+ pirmajā gadā ir bijusi patiesi veiksmīga. Iespaidīgais dalībnieku skaits ir pierādījums tam, ka programmai ir pozitīva ietekme – tā palīdz uzlabot jauniešu izredzes atrast darbu, apgūt jaunas prasmes un iegūt jaunu pieredzi, kā arī atbalsta Eiropas izglītības, apmācības un jaunatnes sistēmu modernizāciju. Mēs turpināsim izmantot šo popularitāti, lai uzrunātu vairāk cilvēku ar atšķirīgām interesēm, pieredzi un sociālo situāciju."

Šodien publicētie dati liecina, ka 2014. gadā programma Erasmus+ jau ir sniegusi atbalstu lielākam cilvēku skaitam, piedāvājot plašāku iespēju klāstu. Pirmajā gadā programma finansēja rekordlielu skaitu – 650 000 mobilitātes dotāciju studentiem, stažieriem, skolotājiem, brīvprātīgajiem un citiem jauniem cilvēkiem, kā arī deva iespēju saņemt pirmos studentu aizdevumus pilna maģistra grāda iegūšanai ārvalstīs. Programma pirmoreiz arī finansēja politikas atbalsta projektus, kuros iesaistījās publiskā sektora iestādes un starptautiskās organizācijas, un piešķīra līdzekļus projektiem sporta jomā.

Stiprināta programma Erasmus+ sniedz arī lielāku atbalstu tās finansējuma saņēmējiem. Par to liecina plašāka ārvalstīs pabeigto studiju atzīšana pēc studentu atgriešanās savā valstī. Turklāt skolotāju un personāla mobilitāte tiek labāk integrēta profesionālās izaugsmes stratēģijās, kuras atbalsta viņu valsts iestādes.

Jaunā programma Erasmus+ ir arī atvērtāka, un tajā lielāka uzmanība pievērsta sociālās iekļaušanas, aktīva pilsoniskuma un iecietības veicināšanai. Lai to panāktu, dalībniekiem, kam ir mazāk finansiālo līdzekļu vai īpašas vajadzības, ir pieejams finansiālais atbalsts, kas ir lielākais līdz šim pieejamais finansējums. 2016. gadā ir paredzēti papildu 13 miljoni eiro tādu projektu finansēšanai, kuri risina tādus jautājumus kā minoritāšu, migrantu un citu nelabvēlīgā situācijā esošu sabiedrības grupu sociālā iekļaušana.

Programma ir arī stiprinājusi iniciatīvas, kuru mērķis ir uzlabot jauniešu izredzes atrast darbu un atvieglot pāreju no izglītības uz nodarbinātību. Tas nozīmē, ka šajā programmā ir palielinājies stažēšanās un māceklības iespēju daudzums.


Spānija, Vācija un Francija – joprojām populārākie studentu galamērķi

Komisija šodien atsevišķā ziņojumā publicē statistiku par studentu un personāla mobilitāti iepriekšējās augstākās izglītības programmas Erasmus, kas veidoja visaptverošās Mūžizglītības programmas daļu, pēdējā (2013./2014.) akadēmiskajā gadā. Dati liecina, ka salīdzinājumā ar jebkuru iepriekšējo gadu šajā akadēmiskajā gadā programmā piedalījās rekordliels studentu (272 000) un darbinieku (57 000) skaits. Trīs populārākie galamērķi Erasmus studentiem, kuri brauca studijās vai apmācībā uz ārvalstīm, 2013./2014. mācību gadā joprojām bija Spānija, Vācija un Francija.

Turklāt jauns pētījums par Erasmus reģionālo ietekmi apstiprina, ka Erasmus studentu apmaiņa būtiski uzlabo jauniešu iespējas iegūt labas kvalitātes darbu vadošā amatā, un jo īpaši tas attiecas uz studentiem no Dienvideiropas un Austrumeiropas.


Vispārīga informācija

Programmas Erasmus+ mērķis ir atbalstīt Eiropas izglītības, apmācības un jaunatnes sistēmu modernizāciju, vienlaikus uzlabojot studentu prasmes, izredzes iegūt darbu un veicinot aktīvu līdzdalību sabiedrības dzīvē.

Septiņu gadu (2014–2020) programmas budžets ir 14,7 miljardi eiro – salīdzinot ar iepriekšējiem izdevumu līmeņiem, tas ir pieaudzis par 40 %, un tas atspoguļo ES apņemšanos veikt ieguldījumus šajās jomās. Erasmus+ vairāk nekā 4 miljoniem eiropiešu sniegs iespēju studēt, piedalīties apmācībā, iegūt darba pieredzi un strādāt brīvprātīgo darbu ārzemēs. Programma arī atbalsta starpvalstu partnerības starp izglītības, apmācības un jaunatnes iestādēm, lai sekmētu sadarbību un radītu saikni starp izglītības un darba pasauli. Programma pirmoreiz piedāvā arī īpašu finansējumu darbībām sporta jomā, lai veicinātu tā Eiropas dimensijas attīstību un novērstu būtiskus pārrobežu apdraudējumus, piemēram, iepriekšējas vienošanās par spēļu iznākumu un dopinga lietošanu. Programma, izmantojot Žana Monē darbības, arī atbalsta izglītošanu un pētījumus par Eiropas integrāciju.

Šodien publicētajā galvenajā ziņojumā ir redzami pirmie rezultāti gadu pēc programmas Erasmus+ sākuma. Tajā apkopoti Komisijas, valsts aģentūru un attiecīgo izpildaģentūru, kas atbild par programmas īstenošanu, savāktie dati.

Divos citos šodien publicētajos ziņojumos sniegts pārskats par augstākās izglītības programmas Erasmus pēdējo gadu. Tajos programmas ietekme analizēta arī no reģionālās perspektīvas. 

Plašāka informācija:

Eiropas Komisijas paziņojums presei