Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA) aicina nodarbinātās personas, kuras sasniegušas vismaz 18 gadu vecumu, izmantot iespēju saņemt izdevumu kompensāciju par ārpus izglītības iestādes apgūto profesionālo kompetenču novērtēšanu.
Kompensācija pieejama VIAA īstenotā projekta “Mācības nodarbinātajiem” (MN) ietvaros un attiecas uz 3. un 4. profesionālās kvalifikācijas līmeņa profesijām, kas iekļautas nozaru kvalifikācijas struktūrā. Kompetences novērtējumam jābūt veiktam kādā no akreditētajām profesionālās izglītības iestādēm vai nozaru eksaminācijas centriem Latvijā.
Svarīgi! Kompensācija netiek piemērota datorsistēmu tehniķa, programmēšanas tehniķa vai kiberdrošības tehniķa kvalifikācijām. Šajās jomās kompensāciju iespējams saņemt projekta “Individuālo mācību kontu pieejas attīstība” (IMK) ietvaros.
Kompensācijas apmērs tiek noteikts saskaņā ar Ministru kabineta noteikumu pielikumā norādīto cenrādi, kas pieejams: https://m.likumi.lv/doc.php?id=259780.
Nodarbinātās personas no mājsaimniecībām ar maznodrošinātas vai trūcīgas mājsaimniecības statusu var saņemt kompensāciju 90% vai 100% apmērā.
Lai saņemtu kompensāciju, iesniegums VIAA ir jāiesniedz viena mēneša laikā pēc kvalifikācijas apliecības saņemšanas. Pretējā gadījumā izdevumi netiks kompensēti.
Iesniegumu iespējams iesniegt klātienē, pa pastu vai elektroniski, parakstītu ar drošu elektronisko parakstu. Nepieciešams pievienot arī dokumentus, kas apliecina profesionālās kompetences novērtēšanas veikšanu. Papildu informācija un pieteikšanās kārtība pieejama prasmju pārvaldības platformā STARS: https://stars.gov.lv/macibas-nodarbinatajiem-mn.
Profesionālās kompetences novērtēšana ārpus formālās izglītības sistēmas Latvijā ir pieejama kopš 2011. gada. Tā ir lieliska iespēja nodarbinātajiem, kuri profesionālās prasmes ieguvuši praktiskā darba vidē, bet vēl nav saņēmuši valsts atzītu kvalifikācijas dokumentu.
Par projektu “Mācības nodarbinātajiem” (MN):
Eiropas Sociālā fonda Plus projekta Nr.4.2.4.2/1/24/I/001 “Atbalsts pieaugušo individuālajās vajadzībās balstītai pieaugušo izglītībai” mērķis ir nodarbināto prasmju paaugstināšana un profesionālās kvalifikācijas ieguve vai pārkvalifikācija, lai uzlabotu darba spēka kvalitāti un kapacitāti, pilnveidotu nodarbināto personu profesionālo kompetenci atbilstoši darba tirgus vajadzībām, veicinātu nodarbināto spēju efektīvāk pielāgoties mainīgajiem darba apstākļiem, tādējādi nodrošinot nodarbināto noturību darba tirgū, kā arī līdzdalības palielināšana pieaugušo izglītībā un pieaugušo izglītības kvalitātes uzraudzības sistēmas izveide.