EuroSkills EuroSkills 2023 SkillsLatvia
Jauniete pie datora ar austiņām lasa tekstu no lapas

Vakar, 6. septembrī, noslēdzās EuroSkills 2023 pirmā konkursa diena. Pārvarot uztraukumu, SkillsLatvia komandas dalībnieki uzsāka uzdevumu pildīšanu, kā arī izvērtēja savus spēkus nākamo dienu izaicinājumiem.

Miks Mednis, Rīgas Valsts tehnikuma absolvents, konkursa “Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas” dalībnieks, stāsta: “Pirmā konkursa diena bija izaicinoša, jo bija jāstrādā ar CISCO sistēmu, kas mums bija mazāk pazīstama nekā pārējās. Katra konkursa diena ir atvēlēta citām infrastruktūrām. Rīt un parīs būs darbs ar Linux vai Windows. Darbs iet uz priekšu!” Savukārt Valdemārs Šperbergs, Saldus tehnikuma absolvents, otrs komandas biedrs, papildina: “Ar Linux un Windows sistēmām esmu strādājis krietni ilgāk, līdz ar to domājam, ka rīt uzdevumi būs vieglāki, tāpēc darīsim visu, ko varēsim.”

Igors Būmanis, Rīgas Tehniskā koledža, pasniedzējs un konkursa eksperts: “Konkurss ir startējis un darbi veiksmīgi rit uz priekšu. Ir bijuši daži izaicinājumi no organizatoru puses saistībā ar piegādāto aparatūru, bet kopumā viss ir labi. Kā minēja jaunieši, šodien ir grūtākais no visiem uzdevumiem konkrētās sistēmas un tehnisko uzdevumu dēļ, kas ar to saistīti.”

Pirmā konkursa diena ļoti bieži ir visizaicinošākā, jo ir jāsaprot, kā plānot darbus, lai paveiktu uzdevumus atvēlētajā laikā. Sāra Tomsone, Rīgas Valsts tehnikuma audzēkne, prasmju konkursa “Grafiskā dizaina tehnoloģijas” dalībniece, dalās ar saviem iespaidiem: “Šodien piedzīvoju daudz dažādu emociju. Pirmajā dienā bija nepieciešams izveidot logo un citus ar to saistītus vizuālos materiālus. Izaicinošākais bija saprast, cik daudz laika aizņems katrs uzdevums un spēt pielāgoties, jo reālā situācija nedaudz atšķīrās no tā, ko gaidīju un plānoju, bet esmu priecīga par to, ka esmu izpildījusi visu šajā dienā paredzēto. Rīt mums būs jāveido buklets, un domāju, ka ies vieglāk, jo ir priekšstats par uzdevumu, kā arī šādam uzdevumam esmu vairāk gatavojusies.”

Ivs Zenne, Latvijas Mākslas akadēmijas docents, papildina Sāras teikto, minot, ka šajā posmā ir ļoti svarīgi neatslābt un būt koncentrētiem līdz pašam galam, lai būtu gandarījums par paveikto. Pildot konkursa uzdevumus, jaunie profesionāļi sastopas arī ar neparedzētām situācijām, kas dažkārt izraisa arī negatīvas emocijas, tomēr katram ir savi instrumenti, kas palīdz tikt galā ar uztraukumu un turpināt iesākto darbu. Tā, piemēram, Liepājas Valsts tehnikuma absolventei un prasmju konkursa “Restorāna pakalpojumi” dalībniecei Līgai Ziediņai palīdz spēja uz īsu brīdi pārslēgt uzmanību no viena uzdevuma uz citu, tādējādi nomierinot emocijas, savukārt Ogres tehnikuma absolventam, “Smago spēkratu tehnoloģijas” konkursa dalībniekam Matīsam Vaivodam palikt koncentrētam palīdz doma, ka viņš dara visu iespējamo, lai sasniegtu labāko rezultātu.

EuroSkills konkurss ir arī lieliska vieta, kur var tuvāk iepazīt dažādas profesijas un to standartus, iedvesmoties no savas un citu valstu pieredzes, kā arī motivēt vēl vairāk jauniešu izvēlēties apgūt profesiju. Konkursu Polijā apmeklē arī vairāku tehnikumu pārstāvji no Latvijas, kuri atbraukuši, lai vēlāk iedvesmotu dalībai šādos konkursos gan pasniedzējus, gan arī jauniešus. Antra Gārbena, Ventspils tehnikuma direktores vietniece praktisko mācību un darba vidē balstītās apmācības darbā: Iespēja atbraukt šeit ir lielisks impulss mūsu pasniedzējiem un arī audzēkņiem, tas motivē piedalīties nacionālajos Skills konkursos un uzdrīkstēties sniegties arī pēc panākumiem starptautiskā līmenī.

Ilze Abriņa, Ventspils tehnikuma praktisko mācību pedagoģe, ir atbraukusi kopā ar saviem audzēkņiem un piekrīt, ka dalība šādos konkursos ir liels ieguldījums jauniešu profesionālajā attīstība, tā ir vērtība un pieredze, kas paliks uz mūžu.” Kate Freimane, kura kopā ar pasniedzēju atbraukusi vērot konkursu, atzīst: Apmeklējot šādus pasākumus, var izjust to īpašo konkursa garu. Šī ir lieliska pieredze un iespēja labāk izprast savu profesiju.”

Fotogrāfijas no konkursa pirmās dienas pieejamas VIAA Flickr kontā.

Latvijas dalību konkursā EuroSkills 2023  finansē Eiropas Sociālais fonds Plus un Latvijas valsts Eiropas Savienības Kohēzijas politikas programmas 2021. – 2027. gadam 4.2.2. specifiskā atbalsta mērķa "Uzlabot izglītības un mācību sistēmu kvalitāti, iekļautību, efektivitāti un nozīmīgumu darba tirgū, tostarp ar neformālās un ikdienējās mācīšanās validēšanas palīdzību, lai atbalstītu pamatkompetenču, tostarp uzņēmējdarbības un digitālo prasmju, apguvi, un sekmējot duālo mācību sistēmu un māceklības ieviešanu" 4.2.2.9. pasākuma "Izglītības procesa individualizācija un starpnozaru sadarbība profesionālās izglītības izcilībai" otrās projekta iesniegumu atlases kārtas projekta “Atbalsts prasmju izcilībai profesionālajā izglītībā” ietvaros.

lidzfinanse-esnap 2021_2027.jpg