Jūrā un kustībā - īstajā profesijā ar Jauniešu garantiju

Liepājnieks Stepans Sotskovs (27) savā dzīvē jau bija izmēģinājis dažādus darbus gan Latvijā, gan ārpus tās, kad pagājušajā vasarā nosprauda skaidru mērķi - atrast savai personībai piemērotu profesiju, kurā visu dienu nav jāsēž birojā un var būt kustībā un saskarē ar cilvēkiem.

Izmantojot Jauniešu garantijas mācību iespējas turpat dzimtajā pilsētā - Liepājas Valsts tehnikumā, viņam tas izdevās gada laikā. Tagad viņš ir kuģa pavārs uz TALLINK kuģa Isabelle.  

Grāmatvedība pret pavāra darbu

Jau pēc 9. klases Stepans izvēlējās profesionālo izglītību un apguva grāmatveža profesiju, kurā nostrādāja vairākus gadus, vienlaikus turpinot izglītošanos šajā jomā. Darbs solīja izaugsmes iespējas, taču īstu gandarījumu nesniedza.

Jūrā un kustībā - īstajā profesijā ar Jauniešu garantiju

Drīz vien Stepans saprata, ka garas stundas birojā pie datora nav viņa profesionālais aicinājums, tāpēc izmēģināja spēkus citās profesijās, arī ārvalstīs.

“Ar laiku sapratu, ka mani profesionālie mērķi ir lielāki. Manuprāt, neprāts ir savā dzīvē neko nemainīt un stāvēt uz vietas, tāpēc biju nobriedis radikālām pārmaiņām savā dzīvē,” stāsta liepājnieks.

Stepans jau bija atradis jaunu darbu un ceļā uz augstākās izglītības iegūšanu, kad kopā ar draugu uzzināja, ka Liepājas Valsts tehnikumā ir iespēja iegūt kuģa pavāra profesiju ES fondu finansētā programmā.

“Mani jau toreiz interesēja virtuve un patika gatavot ēst. Tā kā bija jāpamet esošais darbs un iesāktās mācības, rūpīgi izvērtēju visus par un pret, bet nolēmu riskēt,” atceras Stepans.

Intensīvas mācības modernā vidē

Salīdzinājumā ar citām izglītības programmām, ko piedāvā profesionālās izglītības iestādes, Jauniešu garantijas programmā profesiju var iegūt salīdzinoši īsā laikā - gadā vai pusotrā, lai pēc iespējas ātrāk sagatavotu darba tirgū trūkstošos profesionāļus.  

Stepans pārliecinājās, ka, iespējams, tāpēc mācības bija pietiekami intensīvas. “Nodarbības notika no astoņiem līdz trijiem dienā, taču vakaros lasīju materiālus un turpināju mācīties, jo bija daudz teorijas, kas jāapgūst īsā laikā. Augstskolas pieredze ļoti palīdzēja.”

Izglītoties motivēja arī mācību vide. “Tehnikumā bija plaši izremontētas telpas, moderna virtuve un viss nepieciešamais nodrošinājums mācībām,” stāsta liepājnieks un piebilst, ka saņēma arī stipendiju, kura pienākas ikvienam, kurš ir sekmīgs un regulāri apmeklē nodarbības.

Kad pienāca laiks domāt par kvalifikācijas praksi, Stepans kopā ar draugu jau bija izlēmuši, ka mērķēs augstu. Viņi vēlējās praktizēties kādā no lielajām kruīzu kuģu kompānijām. Iepriekšējā darba pieredze un izglītība noderēja, lai sastādītu CV, motivācijas vēstuli un pierādītu sevi atlases intervijā.

Rīga - Stokholma 

Jūrā un kustībā - īstajā profesijā ar Jauniešu garantiju

Mērķtiecība attaisnojās un Stepans ieguva prakses vietas uz TALLINK kruīza kuģa Isabelle, kas kursē maršrutā Rīga - Stokholma. Liels bija gandarījums, kad mācību un prakses noslēgumā Stepans ne tikai nokārtoja kvalifikācijas eksāmenu izcili, bet saņēma arī darba piedāvājumu.

Divas nedēļas Stepans ir darbā uz kuģa, divas – krastā mājās. Šāds režīms ļauj turpināt dzīvot Liepājā, kā arī savienot to ar privāto dzīvi, jo prombūtne no mājām nav ilga.

“Protams, darbā uz kuģa ir sava specifika, kas jāņem vērā. Dažkārt tas ir slīpums vai neliela šūpošanās, kas liek būt uzmanīgākam virtuvē, piemēram, darbojoties ar karstu eļļu,” piebilst Stepans.

“Virtuvē komandā esam pārsvarā igauņi un latvieši. Vide ir starptautiska un arī publika - daudzveidīgāka. Kuģa valoda ir angļu, bet noder arī citu valodu zināšanas.” Lielākais izaicinājums esot pagatavot ēdienu, kas garšos vienlīdz labi vairāk nekā 200 dažādu nacionalitāšu pārstāvjiem, kas ceļo ar kuģi. Jāspēj arī labi organizēt un plānot savu darbu, lai darba procesā nekā nepietrūktu.

“Patīk, ka šis darbs nav vienveidīgs, katru dienu ir kaut kas jauns. Kolektīvā ir lieliska atmosfēra, jūtos šeit kā ģimenē - tas man ir ļoti svarīgi. Dažreiz pat mājās ilgojos pēc darba.”

Izaugsmes iespējas

Šobrīd Stepans strādā par pavāru kuģa bārā Tapas & Wine, kur viņa uzdevums ir nodrošināt nepārtrauktu ēdienu piedāvājumu, taču uz klāja ir vēl virkne ēdināšanas vietu - bufete, kafejnīcas, vairāki restorāni un bāri, tāpēc nākotnē, pēc iespējamības, atbrīvojoties vakancei vai palielinoties lielākai ceļotāju plūsmai, ir iespējas mainīt vidi uz tā paša kuģa.

Kāds kopumā ir jaunu darbinieku ceļš uz uzņēmumu, jautājām TALLINK Latvija Pārdošanas un mārketinga direktorei Baibai Muceniecei:

“Mūsu uzņēmums sadarbojas ar vairākām izglītības iestādēm. Praktikantiem ir iespējas sevi labi pierādīt un saņemt darba piedāvājumu, ja konkrētā vakance kopumā ir brīva. Šajā gadījumā vakances bija brīvas, jo tuvojās vasaras sezona un  mūsu maršrutā starp Rīgu un Stokholmu pēc divu gadu pārtraukuma, kad kursēja viens kuģis, šogad atkal jūrā satiksmi piedāvājam katru dienu ar diviem kruīza kuģiem. Visas vakances tiek publicētas uzņēmuma mājaslapā. Darbiniekiem, kuri izrāda iniciatīvu un sevi apliecina, vienmēr ir izaugsmes iespējas kompānijā. Uz kuģa darbinieki ir nodrošināti ar visām pamatvajadzībām - pieejama ēdināšana 24 stundas diennaktī, veļas telpa, trenažieru zāle, atpūtas istaba, internets un citas iespējas. Mūsu priekšrocība ir tā, ka pie mums strādā cilvēki no visas Latvijas, jo darba režīms, kad divas nedēļas esi krastā, divas uz kuģa, ir savienojams ar dzīvesvietu arī ārpus Rīgas. Šādā režīmā strādājot, ir iespēja doties mazajā atvaļinājumā ik pēc divām nedēļām.”

Mācies par pavāru jau šajā ziemā

Jau nākamā gada sākumā ikviens var izmantot iespēju apgūt profesiju gada vai pusotra laikā programmā Jauniešu garantija. Pavārs regulāri ir pati populārākā šīs programmas profesija.

Pavāra profesiju nākamajā mācību gadā kopumā piedāvā apgūt 9 dažādas profesionālās izglītības iestādes visā Latvijā. Pieteikšanās notiek izglītības iestādēs līdz 23. februārim, lai mācības uzsāktu jau 2018. gada ziemā 26. februārī. 

Mācību laikā var saņemt stipendiju līdz 115 eiro mēnesī, apmaksātu dzīvesvietu kopmītnē un citas priekšrocības. Par visām profesijām, priekšrocībām, uzņemšanas noteikumiem un citu jauniešu pieredzi uzzini VIAA mājaslapā.

Informācija atjaunota 2017. gada 22. novembrī