No 29. jūnija līdz 3. jūlijam Viļņā, Lietuvā, norisinājās Eiropas ģeogrāfijas olimpiāde, kurā piedalījās skolēni no 16 valstīm divās vecuma grupās. Latviju olimpiādē pārstāvēja deviņi skolēni, viņi visi startēja senioru kategorijā (16–19 gadi), sacenšoties ar vēl 77 vienaudžiem no dažādām Eiropas valstīm.
- Latvijas komanda izcīnīja kopumā septiņas medaļas – vienu zelta, divas sudraba un četras bronzas:
- Zelta medaļu ieguva:
- Matīss Rubenis (Jelgavas Valsts ģimnāzija, 12. klase).
- Sudraba medaļas izcīnīja:
- Renārs Spriņģis (Āgenskalna Valsts ģimnāzija, 10. klase).
- Gatis Zlojs (Siguldas Valsts ģimnāzija, 12. klase).
- Bronzas medaļas saņēma:
- Ernests Kiziks (Rīgas Valsts 2. ģimnāzija, 10. klase).
- Renārs Vanags (Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzija, 12. klase).
- Jānis Liepiņš (RTU Inženierzinātņu vidusskola, 12. klase).
- Pēteris Zvirgzdiņš (Rīgas Valsts 2. ģimnāzija, 10. klase).
- Zelta medaļu ieguva:
Komandā startēja arī Elvis Bērziņš (RTU Inženierzinātņu vidusskola, 10. klase) un Paula Cepurīte (Rīgas Valsts 2. ģimnāzija, 10. klase). Lai gan ārpus oficiālā rezultātu saraksta, īpaši jāizceļ Renāra Vanaga un Jāņa Liepiņa uzvara orientēšanās sacensībās, kas notika pēc teorētisko uzdevumu posma.
Latvijas komandu uz olimpiādi pavadīja pārstāvji no Latvijas Universitātes Eksakto zinātņu un tehnoloģiju fakultātes Egila Birznieka Jauno ģeogrāfu skolas:
- Morics Roberts Mūrnieks – Rīgas Franču liceja un Siguldas Valsts ģimāzijas ģeogrāfijas skolotājs, iGeo vadības komitejas loceklis, šī gada olimpiādes satura līdzautors.
- Gatis Kampernovs – Baltic iGeo starptautiskās komitejas priekšsēdētājs, Vidzemes Jauno ģeogrāfu skolas prezidents, Vidzemes Augstskolas un Latvijas Kultūras akadēmijas lektors, iGeo vadības komitejas loceklis.
Pirmās divas sacensību dienas aizritēja intensīvā darba režīmā, koncentrējoties uz uzdevumiem, kas bija strukturēti pēc starptautiski atzītā formāta:
- Rakstiskā daļa: uzdevumi par ilgtspēju, demogrāfijas un saimnieciskās darbības mijiedarbību. Šajā posmā dalībniekiem bija jādemonstrē prasme analizēt, salīdzināt un interpretēt daudzveidīgus informācijas avotus, kā arī skaidrot dažādus ģeogrāfiskus fenomenus un problēmsituācijas;
- Lauka darbi: dažādi kartēšanas uzdevumi – zonējums, fizisko objektu identificēšana, trokšņu piesārņojuma izvērtēšana u.c.;
- Testa daļa: 40 jautājumi, aptverot plašu ģeogrāfijas tematiku un vispārēju erudīciju.
Visas trīs daļas kopā veido olimpiādes vērtējumu šādā proporcijā: rakstiskā daļa – 40%, lauka darbi – 40%, testa daļa – 20% no kopējā punktu skaita.
Komandas vadītāju un dalībnieku vērtējumā, šī gada uzdevumu kopums bija tematiski koncentrēts uz cilvēka ģeogrāfiju un telpiskās domāšanas prasmēm, ar izteiktāku uzsvaru uz matemātiku un kartēšanu. Grūtības ziņā sacensības bija līdzvērtīgas līdzšinējām Baltijas olimpiādēm, taču ievērojami plašākā mērogā.
Olimpiādes nedēļa bija kas vairāk par sacensībām – tā kļuva par vietu, kur satiekas līdzīgi domājoši jaunie ģeogrāfi no visas Eiropas. Brīvajā laikā dalībnieki piedalījās ekskursijās pa Viļņas vecpilsētu un Traķu pili, kā arī kultūras vakaros, kuros katra valsts prezentēja sevi.
Dalība olimpiādē nav tikai gatavošanās posms pasaules olimpiādei iGeo 2025 – tā ir arī personīgs dzinulis izaugsmei un nākotnes sasniegumiem. Dažiem skolēniem šī bija pirmā, citiem – pēdējā iespēja piedalīties starptautiskā olimpiādē, tāpēc katra ieguldītā darba diena un katra izcīnītā medaļa kļūst par nozīmīgu paša un komandas kopējās attīstības apliecinājumu.
Pateicoties Lietuvas kolēģu uzņēmībai, mums bija iespēja tuvplānā vērot, kā tiek organizēta teju nedēļu ilga olimpiāde ar vairāk nekā 100 dalībniekiem. Šī vērtīgā pieredze būs būtisks ieguvums, gatavojoties Baltijas olimpiādes rīkošanai Latvijā 2026. gadā.
Par olimpiādes norisi stāsta Pēteris Zvirgzdiņš: "Visvairāk man patika izstrādāt urbānas teritorijas attīstības plānu un to aizstāvēt. Eiropas olimpiādes rakstiskajā daļā man veicās pārsteidzoši labi. Lauka darbi gan ir mans vājais punkts – pēc šīs dienas biju ļoti noguris. Toties ieguvu jaunus draugus un iemācījos spēlēt vairākas galda spēles. Rezultāts – bronza! Sajūtas? 'OK, bet varēju labāk.' Tā ir izaugsme, īpaši, salīdzinot ar pagājušo gadu, kad no Baltijas iGeo atgriezos tukšā."
Komandas vadītājs Morics Roberts Mūrnieks: "Tīri statistiski esam startējuši virs vidējā – komanda bija disciplinēta un pārliecinoša. Neatkarīgi no rezultātiem ceru, ka ikkatram izlases dalībniekam ar sasniegto vēl aizvien ir par maz, un tas dos papildu sparu atlikušajās nedēļās intensīvi gatavoties startam iGeo.
Jūlija beigās uz Starptautisko ģeogrāfijas olimpiādi iGeo 2025, kas notiks no 26. jūlija līdz 1. augustam Bangkokā, Taizemē dosies - Matīss Rubenis, Gatis Zlojs, Jānis Liepiņš un Renārs Vanags.