Izglītības nozares, valsts pārvaldes, kā arī darba devēju pārstāvji piedalījās Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) un Valsts izglītības attīstības aģentūras (VIAA) 8. maijā rīkotajā sarunu forumā "Nākotnes prasmes – šodienas izaicinājumi", lai veidotu kopīgu izpratni par to, kā veidot un attīstīt prasmes, kas atbilst mūsdienu sabiedrības un darba tirgus mainīgajām vajadzībām. 

Izglītības un zinātnes ministre Dace Melbārde atklāja forumu ar svinīgu uzrunu, savukārt  IZM Profesionālās un pieaugušo izglītības departamenta direktora p.i. Ieva Suškeviča un VIAA direktora p.i. Inta Ozola sniedza ieskatu par aktualitātēm profesionālās izglītības nozarē, kā arī par plānotajiem un jau īstenojamajiem projektiem prasmju attīstības un pilnveidošanas kontekstā.

Latvijas Universitātes rektors prof. Gundars Bērziņš savā prezentācijā pievērsās vairākiem būtiskiem jautājumiem par to, kas ir cilvēkkapitāls, produktivitāte un ko mēs saprotam ar vārdu prasmes cilvēkkapitāla kontekstā. Vieni no galvenajiem secinājumiem – profesionālajai izglītībai ir jābūt ātrai un elastīgai, lai spētu adaptēties mainīgajiem darba tirgus apstākļiem un prasībām; prasmju nevienlīdzība noved pie cilvēku nevienlīdzības; rīcībspēja, nevis tikai zināšanas, būs tas, kas nākotnē dos rezultātu.

Christoph Liehti, Šveices vēstniecības Latvijā pārstāvis, Šveices sadarbības programmas biroja Latvijā, Lietuvā un Igaunijā vadītājs, sniedza ieskatu Šveices darba vidē balstītajā izglītībā, kam sekoja diskusija “Nākotnes prasmju apguve nozarē balstītā profesionālajā izglītībā”. Tās laikā izglītības nozares un darba devēju pārstāvji meklēja risinājumu, kā nodrošināt izglītības satura atbilstību nozares vajadzībām, kādi priekšnosacījumi ir nepieciešami, lai nodrošinātu audzēkņos interesi par apgūstāmo vielu, kā arī - kādam ir jābūt pedagogam, kurš spēj veicināt interesi par mācību priekšmetu.   

SkillsLatvia pieredzes stāsts “Profesionālās prasmes, kas atver durvis: konkursi kā karjeras sākums” apliecināja, ka prasmes ir ceļš uz veiksmīgu karjeru gan Latvijā, gan starptautiski. Maira Apsīte, VIAA Profesionālās meistarības konkursu nodaļas vadītāja, sniedza padziļinātu ieskatu tajā, kādu ieguldījumu profesionālās izglītības attīstībā sniedz SkillsLatvia konkursi. Viņas teikto papildināja starptautisko konkursu eksperti Jānis Vītols (SIA Amazone) un Ēriks Jākobsons (SIA Terrabalt), akcentējot prasmju konkursu lomu jauno speciālistu sagatavošanā atbilstoši starptautiskiem standartiem. Savukārt Sāra Tomsone (SIA WKND) dalījās ar personīgu pieredzi un ieguvumiem, pārstāvot Latviju konkursos EuroSkills Gdansk 2023 un WorldSkills Lyon 2024.

Pasākuma otrā daļa turpinājās ar tēmu “Platforma STARS: Satikšanās vieta pieaugušo izglītībai, nākotnes prasmēm un pieaugušo karjeras atbalstam”. Jeļena Muhina, Izglītības un zinātnes ministrijas Profesionālās un pieaugušo izglītības departamenta vecākā eksperte, sniedza klātesošajiem aktuālos datus par tendencēm pieaugušo izglītības nozarē, arī attiecībā uz digitālo prasmju apguvi, savukārt Elīna Purmale - Baumane, Valsts izglītības attīstības aģentūras Pieaugušo izglītības departamenta direktore, informēja par prasmju pārvaldības platformas stars.gov.lv sniegtajām iespējām ikvienam Latvijas iedzīvotājam. 

Par to, kā veidojas piedāvāto izglītības programmu saturs, kādas ir tendences, kas veido darba tirgu un ietekmē uzņēmumu lēmumus, kā arī par to, kā nākotnes prasmes ienāk pieaugušo izglītības piedāvājumā, tēmas turpinājumā informēja Irina Bausova, Latvijas Universitātes Profesionālās pilnveides akadēmijas projektu direktore un Jeļena Fedosejeva, Latgales Industriālā tehnikuma direktores vietniece izglītības jomā. Ar konkrētiem padomiem cilvēka uzvedības un attieksmes maiņā, kas veicinātu pozitīvas pārmaiņas dzīvē, dalījās Agnese Čīče, Karjeras konsultante Kuldīgas novadā.

Foruma noslēgumā Sarmīte Valaine, VIAA Izglītības satura departamenta Profesionālo kvalifikāciju sistēmas attīstības nodaļas vadītāja un Ieva Aizpure, VIAA Satura izglītības departamenta Profesionālo kvalifikāciju sistēmas attīstības nodaļas vecākā eksperte aicināja pasākuma dalībniekus gūt praktisku ieskatu mācīšanās platformā skolo.lv un tajā pieejamajiem  izglītības resursiem profesionālajā izglītībā.

Ar visu sarunu foruma “Nākotnes prasmes – šodienas izaicinājumi” runātāju prezentācijām ir iespējams iepazīties VIAA YouTube kanālā. Fotogalerija no pasākuma ir pieejama VIAA Flickr kontā. 

Pasākums tika organizēts  Eiropas Sociālā fonda Plus projekta “Atbalsts prasmju izcilībai profesionālajā izglītībā” un  Eiropas Savienības Atveseļošanas fonda projekta “Individuālo mācību kontu pieejas attīstība”, kā arī Šveices un Latvijas sadarbības programmas un  Eiropas Sociālā fonda Plus projekta "Profesionālo kvalifikāciju sistēmas attīstība izglītības kvalitātes nodrošināšanai" ietvaros.

Logo rinda

Saistītas tēmas

SkillsLatvia2025 SkillsLatvia