No šī gada janvāra līdz maijam 49 jaunietes vecumā no 14 līdz 17 gadiem, pārstāvot dažādus Latvijas reģionus, piedalījās izglītojošās darbnīcās, kā arī turpināja aktīvi strādāt pie saviem projektiem jauniešu līderības un uzņēmējdarbības programmas Future Heroes 5. sezonas ietvaros.
Līderības pamati nozares speciālistu vadībā
Astoņu darbnīcu laikā jaunās līderes apguva tādas tēmas kā uzņēmējdarbība, līderība un problēmu risināšana, ilgtspēja un aprites ekonomika, finanšu un mediju pratība, investīciju piesaiste, kā arī prezentēšanas un lietišķās etiķetes māksla. Darbnīcas tika organizētas sadarbībā ar programmas partneriem - SEB banku, Klimata un enerģētikas ministriju, biedrību Riga TechGirls, RTU Riga Business School, Stokholmas Ekonomikas augstskolu Rīgā un citiem, sniedzot iespēju pārņemt zināšanas un pieredzi no vadošajiem nozaru ekspertiem.
Programmas ietvaros jaunietes ne tikai apguva noderīgas zināšanas, bet, darbojoties komandā, strādāja arī pie savu projektu attīstības. Dalības nosacījumi paredz, ka komandas savā starpā sacenšas par iespēju iegūt zelta, sudraba un bronzas godalgas, ko nosaka iegūto punktu skaits par īstenotajām aktivitātēm, kā arī projekta aizstāvēšana žūrijai programmas noslēgumā.
Aktīva pilsoniskā līdzdalība
Komandas rīkoja sabiedriskus pasākumus, organizēja lekcijas un darbnīcas, lai izglītotu un iedvesmotu citus jauniešus, kā arī aktīvi veidoja saturu savos sociālajos medijos.
Tā, piemēram, ilgtspējīgas modes veicināšanas projekta “Unfolded” komanda organizēja apģērbu apmaiņas pasākumu Zolitūdes ģimnāzijā un jauniešu centrā “Kaņieris”, tajā piedaloties ar 70 dalībniekiem. Jaunietes, kas izstrādā izglītojošas nodarbības bērniem par ilgtspēju “Eko Ekspedīcija”, apmeklēja Rīgas Itas Kozakēvičas Poļu vidusskolas pirmsskolu, kur bērniem organizēja aktivitātes par ūdens aizsardzību. Ar radošu darbnīcu par olu čaumalu izmantošanu komanda “Zelta Strops” uzrunāja jauniešu centra “Hēlijs” apmeklētājus, savukārt pašpārvaldes atbalsta tīkla komanda “Compass” organizēja reģionālu pasākums Jūrmalā ar pašpārvalžu jauniešiem no vairākām Latvijas pilsētām, vienuviet pulcējot ap 60 dalībnieku.
Sadarbība ar dažādām nozarēm
Jaunietes aktīvi aicināja uz sadarbību valsts iestādes un uzņēmumus. Komanda “Workify”, kas izstrādā platformu jauniešiem pirmās darba vietas atrašanai, satikās ar Valsta izņēmuma dienesta ģenerāldirektori Baibu Šmiti- Roķi, lai informētu par savu projekta ideju, kā arī par veikto aptauju par jauniešu nodarbinātības iespējām. Savukārt komanda, kas plāno izstrādāt ilgtspējīgas kafijas krūzīšu vāciņus no cepumiem “Nom Nom Top’s”, izveidoja sadarbību ar vietējo uzņēmumu, kas ražo graudu produktus, un Pārtikas veterināro dienestu, lai ar 3D printera palīdzību izveidotu cepuma vāciņa prototipu. Par to vairāk var uzzināt sižetā RE.TV “Ar cepumu pret plastmasu”.
Noderīgu materiālu izstrāde
Komandas jaudīgi darbojās arī sociālajos medijos, izstrādājot informatīvus materiālus par savu projektu tematiku. Komanda “BESTB4”, kas pievērsusies cīņai pret pārtikas atkritumiem, veidoja Instagram reels par pārtikas atkritumu samazināšanu. Jaunietes no kopbraukšanas platformas “Hitcha” izstrādājušas noderīgus ieteikumus, kā pārvietoties efektīvi un ilgtspējīgi, savukārt “PawGirls”, sadarbībā ar dzīvnieku patversmēm, izstrādāja pašnovērtējuma testu, kas ikvienam var palīdzēt izvērtēt savu gatavību adoptēt suni. Lai popularizētu savu projektu – no dabīgām sastāvdaļām veidotu ēdienu dekorāciju, komandas “Sprinkies” meitenes iesaistīja sabiedrībā populāras personības. Tā, piemēram, atsauksmes par produktu platformā Instagram publicēja Laura Grēviņa, Mārtiņš Sirmais un Andris Reizenbergs. Projektu ideja tika atspoguļota arī drukātos medijos - LA.lv.
Gandarījums par dalību programmā
Programmas “Futute Heroes” 5. sezonas dalībnieces atzinīgi vērtē iegūtās zināšanas un pieredzi. Paula Celmiņa (projekts Sprinkies): “Es ļoti priecājos, ka pieteicos šajā projektā, jo Future Heroes man ir devis zināšanas uzņēmējdarbībā, mārketingā un biznesa pamatos. Šīs zināšanas man noteikti noderēs arī turpmāk. Man ļoti patīk produkts, ko izveidojām ar komandu - Sprinkies burkānu skaidiņas, kuru kā vērtīgu ir atzinuši gan influenceri, gan pavāri, gan arī kafejnīcas. Pateicoties šim projektam, esmu ieguvusi arī daudz jaunu draugu un kontaktu!”.
Darbs komandās un savu ideju attīstīšana palīdz jaunietēs attīstīt arī spēju saprast viena otru un pielāgoties dažādiem apstākļiem. Alisa Rudoviča (projekts Eko Ekspedīcija), stāsta: “Sākumā gluži nezināju, uz ko tieši piesakos un ko gaidīt, tāpēc iepazīšanās process ar programmu bija intrigas pilns. Tagad apzinos, cik liela privilēģija ir būt daļai no šīs programmas, konstanti mācīties un uzņemties atbildību. […] Caur Future Heroes iepazinos ar “sadarbības” jēdzienu citā līmenī, jo ar nelielu komandu ir jāstrādā kopējam mērķim ilgtermiņā, kas liek iemācīties ievērot termiņus, deleģēt darbu un uzklausīt katru komandas pārstāvi. Sapratu, ka komandas darbs prasa pacietību, uzticēšanos un spēju pielāgoties dažādām situācijām un cilvēkiem.”
Līdz šim meiteņu komandas jau īstenojušas vairākus desmitus klātienes un tiešsaistes pasākumu, kuros kopā piedalījās vairāki simti dalībnieku, veiksmīgi izveidojušas sadarbību ar dažādiem uzņēmumiem, organizācijām un sabiedrībā pazīstamajiem cilvēkiem, kas atbalsta meiteņu centienus, kā arī aktīvi sadarbojas ar Future Heroes Lithuania meiteņu komandām.
Projektu ideju aizstāvēšana
Projektu ideju aizstāvēšana žūrijai notiks 7. jūnijā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā. Tās laikā katrai komandai būs jāprezentē paveiktais darbs žūrijai. Savukārt svinīgā apbalvošanas ceremonija norisināsies 20. jūnijā, un tās laikā tiks paziņota uzvarētāju komanda, kas dosies izglītojošā braucienā uz Dublinu, Īrijā.
Programmas Future Heroes mērķis ir izglītot nākotnes līderes un pārmaiņu veidotājas, tādējādi veidojot drosmīgu, saliedētu un sociāli atbildīgu jauno paaudzi. Kopš programmas uzsākšanas Latvijā 2020. gadā, jau vairāk nekā 180 meitenes no dažādiem Latvijas novadiem īstenoja 40 sociālos un uzņēmējdarbības projektus par sabiedrībā aktuālajām tēmām. Programmas 5. sezona norisināsies no janvāra līdz jūnijam.
Programmu, kas ar British Council atbalstu Latvijā tika uzsākta 2020. gadā, īsteno Valsts izglītības attīstības aģentūra sadarbībā ar SEB banku, LR Klimata un Enerģētikas ministriju, Riga TechGirls, RTU Riga Business School, Stockholm School of Economics, Startup House, Franklin Covey, Workland Latvia, Future Heroes Estonia globālo kustību un citiem partneriem.
Plašāka informācija par projektu pieejama “Future Heroes” mājaslapā www.futureheroes.lv, kā arī Facebook, Instagram un YouTube.