EuroSkills EuroSkills 2023 SkillsLatvia
Jauniete aiz reģistratūras letes apkalpo klientu

EuroSkills2023 konkursa otrajā dienā, 7. septembrī, jaunie profesionāļi no Latvijas cītīgi strādāja, turpinot pildīt konkursa uzdevumus. Jaunieši un viņu eksperti kopumā ir apmierināti ar pirmajās divās konkursa dienās paveikto.

Līga Ziediņa, Liepājas Valsts tehnikuma absolvente, konkursa “Restorāna pakalpojumi” dalībniece: “Pirmajā dienā bija fine dining jeb smalko vakariņu serviss un daži mazi uzdevumi. Šodien mums bija bistro serviss jeb apkalpošana pie galdiem bistro veidā, savukārt rīt būs atsevišķi specifiski uzdevumi. Pagaidām visvairāk man patika tieši cilvēku apkalpošana vakariņās, kad bija iespēja arī nedaudz ar viesiem aprunāties. Ir bijuši arī daži izaicinājumi, bet uzturēt sevi pozitīvā noskaņojumā un nepadoties man visvairāk palīdz tuvo cilvēku atbalsts, kā arī doma, ka vēlos sasniegt labāko rezultātu un attīstīt sevi. Vakaros pēc konkursa man patīk ieslēgt mūziku, tā man palīdz pārslēgties.”

Restorāna “FERMA” menedžeris un konkursa “Restorāna pakalpojumi” eksperts Jānis Viļumovs papildina: “Latvijas komanda šajā konkursā izskatās spēcīgi, bet ļoti daudz ir atkarīgs no paša konkursanta - kā viņš jūtas un kāda ir viņa psiholoģiskā sagatavotība. Līgas stiprā puse ir spēja neizrādīt savu iekšējo uztraukumu, kas šajā konkursā ir ļoti svarīgi, jo konkursantiem jātiek galā ar visdažādākajām situācijām un jāspēj neapjukt.”

Konkursantu sagatavošana dalībai šāda līmeņa pasākumos pieprasa lielu atdevi ne tikai no pašiem jauniešiem, bet arī no ekspertiem, kuri palīdz jaunajiem profesionāļiem attīstīt savas prasmes un atbalsta viņus visa konkursa laikā. Atbildot uz jautājumu, kas ekspertu motivē iesaistīties, Jānis atbild, ka tā ir gandarījuma sajūta, zinot, ka šie jaunieši vēlāk būs pieprasīti darba tirgū, kā arī vēlme redzēt profesionālu nākamo šīs nozares pārstāvju paaudzi.

Ogres tehnikuma absolvente, konkursa “Ēdienu gatavošana” dalībniece Jekaterina Jepifanova dalās savās emocijās: “Otrā diena pagāja labāk nekā pirmā, viss sanāca tā, kā to biju ieplānojusi, un tas ļoti priecē. Trešajā dienā man būs jāgatavo deserti, un esmu vēl vairāk pārliecināta par sevi, jo šiem uzdevumiem esmu gatavojusies visilgāk.”

Tomēr izaicinājumus jauniešiem sagādā ne tikai konkursa uzdevumi, bet arī paša konkursa organizatoriskā puse. Tā, piemēram, Jekaterina vakar nevarēja uzsākt uzdevumu izpildi laicīgi, jo nebija piegādātas nepieciešamās iekārtas. Māris Astičs, “Restorānu servisa skola” vadītājs un šī konkursa eksperts uzskata, ka šādi apstākļi rada jauniešiem lieku stresu: “Visos dalībniekos var novērot tādu tendenci, ka brīžos, kad konkursanti ir mazliet izsisti no līdzsvara, uzreiz pazūd “zeme zem kājām”, un šādi apstākļi tikai pasliktina situāciju, jo tad stresa izturībai jābūt vēl lielākai. Bet divas dienas jau ir pagājušas, un trešajā dienā noteikti būs vieglāk!”

Arī Renārs Gausiņš, Rīgas Valsts tehnikuma audzēknis un konkursa “Web tehnoloģijas” dalībnieks ir apmierināts ar paveikto: “Trijās dienās ir jāveic viens uzdevums, kas ir saistīts ar mākslīgo intelektu un kas ir sadalīts vairākos moduļos. Šajās divās dienās esmu paveicis vairāk, nekā biju plānojis. Likās, ka uzdevumi būs grūtāki, bet praksē tā nebija, līdz ar to vērtēju savu progresu diezgan labi.”

Uzturēt pozitīvu noskaņojumu un risināt organizatoriskus jautājumus konkursa laikā jauniešiem palīdz arī komandas līderis. Latvijas komandai tā ir Rudīte Bloka, Valsts izglītības attīstības aģentūras SkillsLatvia nodaļas vecākā eksperte. Rudīte pavada SkillsLatvia komandas jaunos profesionāļus starptautiskā līmeņa konkursos jau vairākus gadus. Komandas līdere dalās savos novērojumos: “Jaunieši ir izvirzījuši sev augstus mērķus un dara visu iespējamo, lai tos sasniegtu. Tomēr var redzēt, ka priekšstats par šo konkursu daudziem jauniešiem nesakrita ar realitāti, jo, pirmkārt, viņi nevarēja iedomāties šī konkursa mērogu, un, otrkārt, satraukuma līmenis ir krietni lielāks.”

Vienlaikus, Rudīte uzsver, ka ne visi jaunie profesionāļi ir piemēroti dalībai konkursā: “Tu vari būt labs profesionālis, tomēr nebūt “konkursu cilvēks”. Tas nozīmē, ka varbūt ikdienā jaunietis lieliski tiek galā ar savu uzdevumu, bet tomēr šeit ir konkursa vide, te ir ierobežots laiks un arī apkārtējā burzma, kas ļoti ietekmē. Un jauniešiem, kas nespēj šo spriedzi izturēt, ir ļoti grūti piedalīties šādos konkursos. Tomēr pieredze rāda, ka neviens no iepriekšējo konkursu dalībniekiem nav nožēlojis, ka piekritis sevi izaicināt un būt šeit.”

Fotogrāfijas no konkursa otrās dienas pieejamas VIAA Flickr kontā.

Latvijas dalību konkursā EuroSkills 2023  finansē Eiropas Sociālais fonds Plus un Latvijas valsts Eiropas Savienības Kohēzijas politikas programmas 2021. – 2027. gadam 4.2.2. specifiskā atbalsta mērķa "Uzlabot izglītības un mācību sistēmu kvalitāti, iekļautību, efektivitāti un nozīmīgumu darba tirgū, tostarp ar neformālās un ikdienējās mācīšanās validēšanas palīdzību, lai atbalstītu pamatkompetenču, tostarp uzņēmējdarbības un digitālo prasmju, apguvi, un sekmējot duālo mācību sistēmu un māceklības ieviešanu" 4.2.2.9. pasākuma "Izglītības procesa individualizācija un starpnozaru sadarbība profesionālās izglītības izcilībai" otrās projekta iesniegumu atlases kārtas projekta “Atbalsts prasmju izcilībai profesionālajā izglītībā” ietvaros.

lidzfinanse-esnap 2021_2027.jpg