Jūnijā sākās pieteikšanās un dokumentu iesniegšana mācībām profesionālās izglītības programmās, kuras šogad īstenos 40 profesionālās izglītības iestādes, ieskaitot filiāles, kā arī 10 koledžas un 3 vispārējās izglītības iestādes, liecina NIID.lv apkopotā informācija par skolu plāniem.
Pamatskolu vai vidusskolu absolventi, kā arī citi interesenti šogad tiek aicināti uzsākt mācības vairāk kā 700 izglītības programmās, no kurām lielākā daļa tiek īstenota par valsts vai pašvaldību budžeta līdzekļiem.
Stipendija – no 15 līdz 150 EUR
Budžeta grupu audzēkņiem ir iespēja arī saņemt stipendiju. Minimālā valsts stipendija ir 15 EUR, bet maksimālā - līdz 150 EUR. Stipendijas apmērs ir atkarīgs no sekmēm, nodarbību apmeklējuma, sabiedriskajām aktivitātēm un citiem kritērijiem.
Piedāvājumā arī maksas programmas
Lielākā daļa profesionālās izglītības programmu tiek īstenotas klātienē par valsts vai pašvaldību budžeta līdzekļiem, savukārt par maksu var apgūt dažādas profesijas privātajās mācību iestādēs. Par maksu tiek īstenotas arī visas programmas neklātienes vai tālmācības formā. Atsevišķas profesijas Latvijā var apgūt tikai par maksu, mācoties profesionālās tālākizglītības programmās, piemēram: biškopis, kuģa matrozis, kuģa motorists, kokkopis (arborists) u.c.
Programmas visās tautsaimniecības nozarēs
Jaunajā mācību gadā skolas aicina topošos audzēkņus apgūt plašu profesiju klāstu, kas aptver visas tautsaimniecības nozares: būvniecību, kokapstrādi, enerģētiku, mehāniku, metālapstrādi, mašīnzinības, datorzinības un elektroniku, lauksaimniecību, dārzkopību, ķīmisko rūpniecību, poligrāfiju, pārtikas ražošanu, ēdināšanas un šūšanas pakalpojumus, skaistumkopšanu, aprūpi, veterināriju, transportu un loģistiku, tūrismu, kultūrizglītības jomu – mūziku, deju, mākslas un dizainu, fotopakalpojumus, komerczinību jomu - grāmatvedību, tirgzinības un reklāmu.
Darba vidē balstītas mācības un moduļu apguve
Vairākas profesionālās izglītības iestādes piedāvā jauniešiem iespēju apgūt profesiju darba vidē balstītu mācību formā, kas paredz, ka jaunietis praktiskās iemaņas vismaz pusi no mācību laika apgūst reālā darba vidē uzņēmumā, mācoties pie nozares profesionāļiem, bet teorētiskās zināšanas - profesionālās izglītības iestādē. Darba vidē balstītas mācības ļauj topošajiem speciālistiem pēc absolvēšanas ātrāk un sekmīgāk iekļauties darba tirgū.
Profesionālās izglītības programmas tiek īstenotas modulārā formā. Moduļu mācības ļauj audzēkņiem apgūt mācību vielu pa blokiem, precīzāk sadalot to tēmās un pakāpēs. Modulāro programmu saturs ir elastīgs un ļauj ātri piemēroties darba tirgus vajadzībām. Īstenojot modulāro profesionālās izglītības programmu, izglītības iestāde var izsniegt apliecību par attiecīgā moduļa apguvi.
Vairākās profesijās jau 2. vai 3. kursā ir iespēja kārtot kvalifikācijas eksāmenu zemāka līmeņa kvalifikācijas iegūšanai, saņemot par to valsts atzītu kvalifikācijas apliecību. Piemēram, topošie automehāniķi programmas apguves laikā iegūst autoatslēdznieka kvalifikāciju, mašīnbūves tehniķi – atslēdznieka, smago spēkratu mehāniķi – smago spēkratu atslēdznieka, pavāri – pavāra palīga u.c.
Profesionālo izglītības programmu audzēkņi var saņemt valsts atzītu dokumentu ne tikai par visas profesionālās izglītības programmas apguvi, bet arī par programmas daļas apguvi.
Uzņemšana profesionālās izglītības programmās
Uzņemšana profesionālās izglītības programmās notiek konkursa kārtībā, pamatojoties uz vidējo vērtējumu un / vai gada vērtējumiem noteiktos priekšmetos, kas norādīti izglītības dokumentā. Vienādu rezultātu gadījumā var tikt ņemti vērā centralizēto eksāmenu vērtējumi. Dažās skolās (mākslas, dizaina, mūzikas programmās) ir arī jākārto iestājpārbaudījumi. Tāpat katra skola var noteikt savas papildu prasības uzņemšanai.
Profesionālās izglītības programmās ir iespēja iestāties arī vēlākos mācību posmos: pēc mācību pārtraukuma, pēc citas profesionālās kvalifikācijas ieguves, pēc ārpus formālās izglītības iegūtas profesionālās kompetences atzīšanas, kā arī, pārejot no vienas izglītības iestādes uz citu.
Dokumentu iesniegšana – elektroniski, klātienē vai pa pastu
Pieteikties mācībām un iesniegt dokumentus profesionālajās izglītības iestādēs var trīs veidos: elektroniski, nosūtot dokumentus pa pastu vai ierodoties klātienē. Pirms klātienes apmeklējuma vēlams iepriekš precizēt skolas uzņemšanas komisijas darba laiku vai saskaņot apmeklējumu ar komisijas pārstāvjiem.
Stājoties profesionālās izglītības programmās, ir jāiesniedz šādi dokumenti:
- Iesniegums skolas direktoram;
- Pamatizglītību, arodizglītību, vispārējo vidējo izglītību un citu iepriekšējo izglītību apliecinošu dokumenta un tā sekmju izraksta kopiju (uzrādot dokumenta oriģinālu);
- Centralizēto eksāmenu sertifikāti (ja ir kārtoti);
- Pases vai identifikācijas apliecības kopija (uzrādot oriģinālu);
- 2-4 foto, 3×4 cm;
- Izziņa par veselības stāvokli (veidlapa Nr.027/u) ar norādi par atļauju apgūt konkrēto profesiju.
Ja attiecināms, tad papildus jāiesniedz:
- Stājoties mūzikas, mākslas vai sporta profesionālās izglītības programmās - profesionālās ievirzes izglītību apliecinošs dokuments (apliecība un sekmju izraksts), ja reflektants ir pabeidzis mūzikas, mākslas vai sporta ievirzes programmu;
- Uzvārda maiņu apliecinošs dokuments (ja nepieciešams);
- Dokumentu kopijas, kas apliecina personas ar speciālajām vajadzībām, bāreņa un bez vecāku gādības palikuša bērna statusu, uzrādot dokumentu oriģinālu;
- Izziņas par izglītības dokumenta atzīšanu kopiju, uzrādot oriģinālu, ja izglītību apliecinošais dokuments izsniegts ārvalstīs.