Stipendiātu pieredzes stāsti
Vilinošā Ķīnā - ar Ķīnas valdības stipendijas palīdzību viespētnieka lomā

Ekonomikas doktors Aldis Bulis ar Ķīnas valdības stipendijas palīdzību darbojas kā viespētnieks Dongbei University of Finance and Economics pēc aizstāvētās disertācijas par ārzemju uzņēmumu konkurētspējas uzlabošanu Ķīnas tirgū un uzskata, ka stipendija ir vērtīga iespēja, lai pilnveidotu sevi un veicinātu savstarpēju izpratni starp Latviju un Ķīnu.

Alda pieredze Ķīnā ir saistīta ar dalību Konfūcija institūta Vasaras nometnē 2014. gadā un ar iegūtu Ķīnas valdības stipendiju 2016. gadā. Iepazīstaties ar pieredzi no Alda skatupunkta:

"Šajā pieredzes stāstā vairāk uzzināsiet par piešķirto Ķīnas valdības stipendiju, ko man ir iespēja pašlaik baudīt Dalian pilsētā Liaoning provincē. 

Esmu doktors ekonomikā, un manas aizstāvētās disertācijas tēma bija saistīta ar ārzemju uzņēmumu konkurētspējas uzlabošanu Ķīnas tirgū. Izmantojot Ķīnas valdības stipendiju, darbojos viespētnieka pozīcijā. Specialitāte ir starptautiskā tirdzniecība un uzņemošā universitāte – Dongbei University of Finance and Economics. Pamatojoties uz manām pašreizējām zināšanām par Ķīnu un pieredzi Ķīnā, uzskatu, ka studijas vai darbs Ķīnas universitātē saistītas ar vairākiem ieguvumiem.

Saskarsme ar kultūras, tehnoloģisko un klimatisko šoku
Pirmkārt, es nokļuvu situācijā, kad nākas saskarties ar kultūras, tehnoloģisko un klimatisko šoku. Ar pirmo no tiem man palīdzēja tikt galā Latvijas Universitātes Konfūcija institūta ķīniešu valodas kursos iegūtās ķīniešu valodas pamatzināšanas, kā arī iepazītie draugi un jaunie kontakti Ķīnā. Tehnoloģisko šoku izdevās novērst, pateicoties komunikācijai ar kaimiņiem dzīvesvietā Ķīnā un jauniegūtiem draugiem ķīniešiem. Tas ir būtiski, jo Ķīnā nedarbojas vairāki mums ierastie sociālie tīkli, bet lielākoties tiek izmantoti vietējie analogi.  Klimatiskais šoks visvairāk ir saistīts ar spēju pielāgoties veselības ziņā Ķīnas klimatam un dzīvesveidam. Jo labāka veselība, jo vieglāk adaptēties. Dalian ir viena no ,,zaļākajām” pilsētām Ķīnas piekrastē un laika apstākļu ziņā ir līdzīga Rīgai.

Otrkārt, Ķīnā man ir iespēja iegūt ikdienas dzīves pieredzi pārapdzīvotā valstī, kuru nevar iegūt mūsu reģionā. Pārapdzīvotības dēļ Ķīna saskaras ar atšķirīgām attīstības tendencēm, starp kurām, manuprāt, galvenā ir strauja attīstība praktiski visās dzīves jomās. Latvijā iedzīvotāju skaits samazinās un daudzas nozares piedzīvo sarukumu vai optimizāciju, piemēram, augstākā izglītība. Ķīna atrodas globālās attīstības epicentrā, bet Latvija – perifērijā.

Pozitīva vai negatīva pieredze savas valsts prezentēšanā
Uzskatu, ka studentiem jāsagatavojas savas valsts prezentēšanai.  Latvijai ir daudz priekšrocību, kas ir atbilstoši jāpasniedz, lai izskatītos un izklausītos cienīgi uz citu daudzo valstu pārstāvju fona. Mums ir daudzi politiskie, ekonomiskie, sporta un kultūras sasniegumi pēdējo 25 gadu laikā, kā arī kvalitatīvi produkti un eiropiešu uzvedība.

Iespēja iegūt pieredzi kampusā un sadzīve 
Dongbei University of Finance and Economics kampusā ir pieejama visa nepieciešamā infrastruktūra, lai varētu nodoties studiju un zinātniskajam darbam. Man sevišķi nozīmīga ir bezmakas pieejama sporta infrastruktūra, kas brīvajā laikā ļauj spēlēt futbolu vai basketbolu. Citas kampusa priekšrocības ir iespēja daudz komunicēt ar ķīniešiem un ārzemniekiem. Sadarbība ar pasniedzējiem ir atkarīga no persnīgās iniciatīvas un spējām.

Dalian pilsētā mitekļa uzturēšanas izdevumi ir lētāki nekā Rīgā, neskatoties uz salīdzinoši lielu iedzīvotāju skaitu – ap 6,5 miljoni. Daudzas sadzīves preces un pārtika maksā līdzīgi kā Latvijā. Vislētākās pusdienas ir universitātes kampusa teritorijā, kur var paēst sākot no 4 juaņām. Ārpus kampusa cenu līmenis ēdnīcās ir augstāks – sākot no 12 juaņām.

Dalian ir pievilcīga pilsēta ārzemniekiem, jo šeit atrodas daudzas augstākās izglītības mācību iestādes, tā ir ostas pilsēta un prioritāri tiek attīstītas tādas nozares kā finanses, IT un tūrisms."