SkillsLatvia2024 SkillsLatvia
Jaunieši piedalās SkillsLatvia pusfinālā Mobilā robotika

Nacionālā jauno profesionāļu meistarības konkursa SkillsLatvia 2024 pusfinālos “Mēbeļu izgatavošana”, “Mehatronika” un “Mobilā robotika” starp 40 profesionālās izglītības iestāžu audzēkņiem noskaidroti 25 finālisti, kuri sacentīsies par medaļām SkillsLatvia 2024 finālā maijā.

Prasmju konkurss “Mēbeļu izgatavošana” pusfināls norisinājās 14. februārī Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikumā. No astoņiem profesionālās izglītības iestāžu audzēkņiem vietu finālā ieguva Mārtiņš Plaudis, Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikums; Artūrs Avots, Rīgas Mākslas un mediju tehnikums; Dāvids Baltmanis, Rīgas Tehniskā koledža; Reinis Markuss Lepa, Jelgavas tehnikums; Patriks Borovskis, Aizkraukles profesionālā vidusskola.

Konkursantiem, pildot darba uzdevumu, bija nepieciešams izgatavot nelielu funkcionālo daļu – atvilktni. Tās izgatavošanā bija jāizmanto masīvkoka ozols, kokšķiedru plātnes, finieris, uzklājot saistvielu uz eļļas bāzes atvilktnes apdarei. Darba uzdevuma izpildei konkursantam bija jāsaprot, jāspēj nolasīt tehnisko dokumentāciju un atbilstoši pielietot materiālu tehnoloģiskos apstrādes procesus uzdevuma veikšanai.

Vienlaikus, 15. februārī Valmieras tehnikumā norisinājās prasmju konkursu “Mobilā robotika” un “Mehatronika” pusfināli. Mobilās robotikas pusfinālā piedalījās 14 jauni speciālisti no četrām profesionālās izglītības iestādēm, kas strādāja pāros. Labāko sniegumu un vietu finālā izcīnīja Viktorija Adolfi un Ernests Kamoliņš, Edžus Krūmiņš un Daniels Ēriks Markovs, Liepājas Valsts tehnikums; Artis Griškovs un Vendijs Ričards Rubenis, Edvards Pēteris Blūmens un Jasmīna Jaunzeme, Rīgas Tehniskā koledža; Markuss Grietēns un Markuss Tomass Buiķis, Ventspils tehnikums.

Prasmju konkursa “Mobilā robotika” darba uzdevums ietvēra mobilā robota pārvietošanos, orientēšanos telpā, objektu un to krāsas atpazīšanu, objektu pārvietošanu atbilstoši uzdevuma nosacījumiem. Lai izpildītu konkursa darba uzdevumu, konkursantiem jāorientējas mobilā robota programmēšanas vidē, jāpārzina mobilā robota uzbūve, galvenie gaitas piedziņu vadības principi, kā arī sensoru, kas ļauj robotam orientēties telpā un atpazīt dažādu, krāsu, formu un izmēru objektus, darbība. Kā darba platforma uzdevuma izpildei tika izmantota VEX V5 un VEX EXP  mobilā robota mācību un pētniecības platforma un grafiskā/tekstuālā programmēšanas vide VEXcode.

Prasmju konkursa “Mehatronika” pusfinālā savas zināšanas un prasmes demonstrēja 18 jaunie profesionāļi no piecām profesionālās izglītības iestādēm. Tāpat kā prasmju konkursā “Mobilā robotika”, arī šajā konkursā konkursanti darba uzdevumu veica pāros un tiesības sacensties SkillsLatvia2024 finālā ieguva Edvards Ercmanis un Aleksandrs Pipčenko, Vladislavs Beznasjuks un Sergejs Tišins no Liepājas Valsts tehnikuma, Hermanis Petručeņa un Toms Laugalis no Rīgas Tehniskās koledžas, Eduards Ignatjevs un Raimonds Strauts, kā arī Roberts Laucis un Mareks Tupmacis no Valmieras tehnikuma.

Šī prasmju konkursa darba uzdevums sastāvēja no divām daļām – teorētiskās un praktiskās daļas. Katrai komandai uz sava stenda bija jāpilda uzdevumi - jāveic PLC, sensoru un izpildelementu (pneimatiskie vārsti, pneimatiskie cilindri u.c.) savstarpēja savienošana, izmantojot konektorus, ko montē uz DIN sliedes. Vadu nostiprināšana bija jāizmanto pie elektropneimatikas stenda virsmas pielīmētos blokus un plastmasas savilcējus.

Visu prasmju konkursu pusfinālu darba uzdevumus vērtēja profesionālās izglītības iestāžu pedagogi nozares ekspertu vadībā: Artūrs Ķīsis, Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Dizaina tehnoloģiju centrs (“Mēbeļu izgatavošana”), Edgars Tomofejevs, SIA Tomega (“Mobilā robotika”) un Anita Avišāne, RTU Mehānikas un mašīnbūves institūts (“Mehatronika”).

Konkursu pusfinālus sadarbībā ar Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikumu un Valmieras tehnikumu organizēja Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA).

Fotogalerija ar pusfinālu spilgtākajiem mirkļiem pieejama VIAA Flickr kontā. Nākamie pusfināli prasmju konkursos “Elektriskās instalācijas” un “Kravu pārvadājumi” notiks 22. februārī Liepājas Valsts tehnikumā.

Pusfinālu norisi finansē Eiropas Sociālais fonds Plus un Latvijas valsts VIAA īstenotā projekta “Atbalsts prasmju izcilībai profesionālajā izglītībā” ietvaros.