Nordplus
Cilvēki zālē sēž pie galdiem

No 2022. gada jūnija līdz 2023. gada decembrim Jelgavas tehnikums sadarbībā ar Jonišķu Lauksaimniecības skolu (Lietuva), Alitus profesionālās izglītības centru (Lietuva), Kuresāres reģionālo mācību centru (Igaunija) un Vana-Vigala Tehnisko un servisa skolu (Igaunija) īstenoja Nordplus projektu “Ceļā uz Eko profesionālo skolu: nāc un sāc!”. Projekts veicināja izpratni par ilgtspējīgu attīstību un klimata pārmaiņām profesionālajā izglītībā Ziemeļvalstu un Baltijas valstu reģionā, koncentrējoties uz ikviena profesionālās izglītības dalībnieka ilgtspējīgu attieksmi pret vidi. 

Projekta rezultātā Jelgavas tehnikums ar partneriem izstrādāja Eko profesionālās skolas koncepciju, izveidoja skolu Ekopadomes un to rīcības plānus. Praktizējot daudzveidīgas un izzinošas aktivitātes, partnerskolas izveidoja tīklu kopīgai iniciatīvai Ziemeļvalstu un Baltijas valstu profesionālo skolu zaļākai nākotnei. Īstenojot projektu, sadarbības partneri iepazinās arī ar citu valstu pieredzi un labās prakses piemēriem zaļās domāšanas un ilgtspējības veicināšanā.

2023. gada novembra beigās Jelgavas tehnikumā notika starptautiskā konference, kurā projekta partneri iepazīstināja pasākuma dalībniekus ar projektā paveikto, bet profesionālo skolu pārstāvji dalījās savā pieredzē par zaļo ideju un ilgtspējīgas attīstības mērķu ieviešanu profesionālajā izglītībā. 

Ekoskola kā pamats ilgtspējīgas attīstības un videi draudzīga dzīvesveida popularizēšanai

Ekoskolu programma ir viens no visaptverošākajiem un populārākajiem vides izglītības modeļiem pasaulē, kuras pamatā ir vienkāršas, brīvi piemērojamas un efektīvas vides pārvaldes sistēmas izveide skolā. To integrējot visās mācību jomās, izglītojamo vidū tiek veicināta izpratne par vidi un nostiprinātas caurviju prasmes, kas veido attieksmi un vērtības. Izziņas procesā skolas pārstāvji iesaista arī apkārtējo sabiedrību, veicinot vēlmi līdzdarboties videi un sabiedrībai nozīmīgu problēmu risināšanā. Ekoskolu programmas vērtīgākais ieguvums jauniešiem un pedagogiem ir savstarpējās sadarbības veidošana ar mērķi pievērst uzmanību sakārtotas, tīras un ilgtspējīgas vides veidošanai sev apkārt.

Ekopadomes izveide un metodiskais darbs 

Ekopadome Jelgavas tehnikumā darbojas jau trešo gadu. Tajā aktīvākie jaunieši demonstrē savas zināšanas un prasmes ne tikai skolas vides saglabāšanā un aizsardzībā, bet arī citu jauniešu izglītošanā un motivēšanā, lai pievērstu uzmanību savai apkārtnei gan skolā, gan ārpus tās. Ekopadome tiekas reizi mēnesī, lai izvērtētu darba plāna aktualitātes un veiktu nepieciešamas korekcijas, kā arī iezīmē veicamo darbu plānu – atkritumu šķirošanu, pārdomātu resursu izmantošanu un veselīgu dzīvesveidu.

Iepriekšējā mācību gadā skolā tika organizētas pedagogu savstarpējās metodiskās grupas, lai dalītos pieredzē mācību procesa pilnveidošanā. Viena no šādām grupām bija saistīta ar ilgtspējas attīstības aktualizēšanu Jelgavas tehnikumā. Virsmērķis paredz dažādos mācību priekšmetos un grupu audzināšanas darbā vērst uzmanību uz kādu no vadošajām vides aizsardzības tēmām izglītības iestādē: enerģija, atkritumi, pārtika, ūdens, transports un veselīgs dzīvesveids.

Viens no veiksmīgākajiem piemēriem ir Jelgavas tehnikuma jauniešu veiktais pētījums inženiersistēmu būvtehniķa kvalifikācijas apgūšanas ietvaros. Tajā audzēkņi noskaidroja, kā samazināt ūdens patēriņu, uzstādot aeratorus, lai saudzētu dabas resursus. Pētījuma ietvaros jaunieši Jelgavas tehnikuma dienesta viesnīcas 2. stāvā nomainīja aeratorus – ūdens attīrīšanas iekārtas. Jau pēc 3 mēnešiem tika konstatēts par 19% mazāks ūdens patēriņš. Cits videi draudzīgs piemērs, kas tika ieviests skolā, ir atkārtota plastmasas izmantošana, sava objekta izejmateriāla iegūšanai izmantojot 3D printeri ar Felfil pārstrādes sistēmu. 

Jelgavas tehnikuma dalība starptautiskajos projektos

Jelgavas tehnikumam iegūstot Ekoskolas statusu, audzēkņi un pedagogi ir piedalījušies gan vietējos, gan starptautiskos projektos, nometnēs un apmaiņas braucienos, kas sniedz jaunus iespaidus un idejas videi draudzīgu aktivitāšu pilnveidošanai skolā. Tā, piemēram, 2023. gada novembrī  Ekopadomes pārstāvji ar sadarbības partneriem no Polijas un Bulgārijas piedalījās Erasmus+ jauniešu apmaiņas projektā “Ecolandia” Poronin ciemā, Polijā. Darbnīcās, diskusijās, radošajās nodarbībās un koku sakopšanas un stādīšanas akcijā tika aktualizēti vides apziņas jautājumi un veicināta vides aizsardzības pasākumu lielāka efektivitāte.