Nordplus
Nordplus_projekts

Lai uzlabotu profesionālās izglītības audzēkņu uzņēmējdarbības prasmes un pilnveidotu mācību saturu lauksaimniecības mācību programmās, Latgales industriālais tehnikums (LIT) sadarbībā ar lielāko Igaunijas lauksaimniecības nozares mācību iestādi – Olustveres pakalpojumu un lauku ekonomikas tehnikumu (Olustvere Service and Rural Economy Vocational School) – īstenoja Nordplus programmas jauniešu izglītības apakšprogrammas projektu “Uzņēmējdarbības prasmes izglītojamo nodarbinātības veicināšanai”.

Projekta rezultātā ir izstrādāti metodiskie ieteikumi uzņēmējdarbības prasmju integrācijai lauksaimniecības izglītības programmās, kā pamatā ir izglītojamo un uzņēmēju interviju rezultāti, pedagogu, izglītības metodiķu un darbinieku pieredze. Lauksaimniecības nozarē nepieciešamo uzņēmējdarbības prasmju pašnovērtējumam tika izstrādāts instruments, ko šobrīd izmanto LIT profesionālajās izglītības programmās “Augkopības tehniķis”, “Ainavu būvtehniķis” un “Lauksaimniecības mehanizācijas tehniķis”.

Projekta īstenotāji atzīst, ka mācību satura pilnveidošana un pielāgošana darba tirgus prasībām ir būtisks priekšnoteikums studentu piesaistē un izglītojamo konkurētspējas veicināšanā. Izglītojamo profesionālās kvalifikācijas prasības ir izstrādātas, iesaistot lauksaimniekus un lauksaimnieku organizācijas, lai definētu to zināšanu kopumu, kurš visvairāk nepieciešams darba devējiem un lauksaimniecības uzņēmumu vadītājiem.

Profesionālās izglītības iestāžu pedagogi un darbinieki divās tikšanās reizēs Latvijā un Igaunijā dalījās pieredzē, kā integrēt uzņēmējdarbības prasmes, lai uzlabotu profesionālās izglītības studentu nodarbinātības iespējas un pilnveidotu zināšanas par uzņēmējdarbības prasmēm lauksaimniecībā. Vizītēs projekta partneri iepazinās ar skolu materiāltehnisko nodrošinājumu, kā arī tikās ar audzēkņiem un uzņēmējiem, kuri darbojas lauksaimniecības nozarē.

LIT pedagogiem un darbiniekiem, viesojoties Igaunijā, bija iespēja iepazīties ar mācību iestādi Jervā (Järvamaa), kas piedāvā izglītības programmas lauksaimniecības, būvniecības, auto u.c. nozarēs. Savukārt, lai gūtu ieskatu igauņu lauksaimniecības un lauku dzīves attīstībā, projekta dalībnieki tikās ar lauksaimniekiem. Lai pilnveidotu lauksaimniecības jomas izglītības programmas, veidojot izglītojamo prasmes uzņēmējdarbībā, Olustveres tehnikumā notika praktiskās nodarbības ar igauņu studentiem. Diskusijās izskanējušās idejas tika apkopotas metodiskajos ieteikumos  uzņēmējdarbības prasmju pilnveidošanai lauksaimniecībā.

Otrā, noslēdzošā projekta vizīte norisinājās Latvijā. Igauņu kolēģi apmeklēja IPĪV “Višķi” struktūrvienību, kurā iespējams apgūt augkopības tehniķa, lauksaimniecības mehanizācijas tehniķa un ainavu būvtehniķa profesiju. Savukārt par uzņēmējdarbību Latgalē viesi uzzināja no uzņēmējiem zemnieku saimniecībās, kurās tika iepazīta ārstniecības augu un graudaugu audzēšana, biškopība un vīngliemežu audzēšana. Vizītes noslēgumā tika parakstīts starptautiskās sadarbības līgums starp profesionālās izglītības mācību iestādēm, kas veicinās labās prakses izplatību, balstoties uz partnerorganizāciju pieredzi, organizējot mācību procesu. 

Projekta īstenotāji atzīst, ka Nordplus programmā ir vienkārša pieteikšanās, administrēšanas un atskaišu sistēma un iedrošina arī citas izglītības iestādes īstenot savas idejas. Dalība Nordplus projektā ir arī paplašinājušas abu izglītības iestāžu starptautiskās sadarbības iespējas, īstenojot arī kopīgu Erasmus+ programmas projektu. Mācībspēki, audzēkņi un darbinieki sadarbojas arī ārpus projektiem, piemēram, Erasmus dienu ietvaros organizēt pārrobežu jauniešu sporta spēles Latvijā, iesaistot jauniešus no Igaunijas.